И 8-годишните вече участват в схемата за трафик на хора, уреждат ги семействата им (видео)

share

В София се провежда национална среща за противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите, предаде репортер на Novini.bg.

Събитието бе открито от вицепремиера по координация на европейските политики Меглена Кунева, която е и председател на НКБТХ, както и от вропейския координатор по въпросите на трафика на хора Мирия Василиаду.

Кунева очерта, че проблемът с трафика на хора е голям и не може да се реши самостоятелно от нито една страна.
„Само силното сътрудничество между всички страни от ЕС може да се справи с проблема, но щом не се справяме, явно сътрудничеството не е много добро. Няма защо да крия, проблемът с трафика на хора няма да намалее през следващите години. Трябва да разпознаем този проблем, да бъде изготвен план, който да бъде изпълнен и оценен. Всички органи трябва да работят и да си взаимодействат - и МВР, и Прокуратурата, и да прилагат закона. Законът трябва да се прилага с цялата си строгост. Не може за трафик на хора да се дава условна присъда“, категорична е тя.

Предстои изработване на стратегия, която трябва да има дългосрочна визия и не трябва да бъде поредния добре написан документ, а трябва да бъде добре приложен, продължи вицепремиерът.

По данни на Прокуратурата в България през първите 6 месеца на 2015 година досъдебните производства са 43. Общият брой български граждани, които са станали жертва на трафик на хора, са 309. От тях 286 са жени и 23 са мъже, като водеща цел на трафика на хора е сексуална експлоатация.

Еврокоординаторът Мириям Василиаду разказа за момиче на 19 години, живяло на село, което получава покана от добра нейна приятелка за работа в чужбина. В момента, в който пристига в страната, младото момиче е заставено да се омъжи за трето лице, заключено е в апартамент и е заставено да проституира, като на ден й се налагало да обслужва до 20 мъже. Благодарение на съсед тя е спасена, но се е върнала в страната си тежко болна. Страхува се за живота си и за живота на близките си, защото е получила заплаха от трафикантите.

Василиаду добави, че освен млади момичета и жени, и децата са много често обект на тази престъпна дейност. Продаваемата възраст при децата е паднала на 8-9 години. В много случаи семействата участва в този трафик.

Тя допълни и случай от нейната практика за 14-годишно момиче, което е продадено няколко пъти, и когато Василиаду е говорила с него, детето е отговорило: „Не разбирате ли, аз съм мъртва“.

Василиаду изтъкна, че трябва да бъдат пресечени потоците от финансови средства, защото печалбите на трафикантите са огромни.
„Ние не можем да спрем трафика, ако не прекъснем парите им, не им спрем кранчето. Също така трябва да носят отговорност хората, които се възползват от жертвите“, отбеляза тя.

По думите й основна цел на трафика на хора е с цел сексуална експлоатация.

80% от трафика, по данни на ООН и Интерпол, са жени и деца с цел сексуална експлоатация.
Отново според Интерпол жертвите са най-често между 11 и 14 години, а през последните години нараства тенденцията да се набират жертви чрез интернет.

На събитието присъстваха още евродепутатът Мария Габриел, посланиците на Великобритания, Норвегия и Швейцария у нас, експерти.

Водещи новини

Още новини