Джебчийските барони от Игнатиево доказват парите си

Булфото
share

Ден след показната акция на полиция и жандармерия в Игнатиево всичко живо се беше изпокрило вкъщи. Крадлите сякаш потънаха вдън земя, а ромските барони заключиха с по три катинара големите си палати, пише в. "Стандарт".

Чули от телевизията за намеренията на вътрешния министър Румяна Бъчварова да идва във Варна, местните решиха, че тя ще дойде и в градчето на 15 км от морската столица и се изпокриха.

"Никой не е идвал, в Игнатиево няма напрежение, но няма и хора по улиците, само полицейски патрулки обикалят", заяви пред в. "Стандарт" кметът Димитър Димитров.

Специализираната полицейска операция срещу циганските кланове в Игнатиево беше най-обсъжданата тема вчера във Варна. Всяко чудо за три дни, коментираха хората в автобуси 148 и 409, най-атакувани от джебчийките.
"Никой не може да спре набезите им през лятото. Пак ще плъзнат русолявите крадли, пазeте чантите и портфейлите", предупреждаваха се един друг напатили се варненци.

Цял живот необезпокоявани, ромските барони от Игнатиево осъмнаха в сряда обсадени от полиция, жандармерия, данъчни и строителни инспектори. Зрелищната акция беше разпоредена от новия шеф на областната дирекция на полицията старши комисар Даниел Пашов под надзора на окръжната прокуратура. Тя се самосезира след репортажи, разкриващи корупционните схеми, чрез които безпроблемно от години уличните крадли заработват солидни суми и строят луксозни къщи, въпреки че на книга повечето се водят социално слаби.

След операцията в ареста бяха прибрани 11 жени и двама мъже на възраст от 17 до 61 г. Три от задържаните дами са установени като авторки на джебчийска кражба във Варна, съобщиха по-късно от полицията. Оттам отчетоха, че за половин ден са проверили 124 души и 28 автомобила.

Редом с полицаите в Игнатиево пристигна и голям екип от данъчни. НАП разпореди едномесечни проверки на 14 души от града, нарочени за джебчийски барони. От 2 юни за месец трябва да се установи дали те имат легални доходи, с които са вдигнали къщи на няколко ката, какви скъпи коли карат и с какви пари са ги купували, какви задължения имат. Проверките са за периода 2009-2014 г., а при установени нарушения ще бъде сезирана прокуратурата, обясни говорителят на агенцията Виолета Маринова.

Според местните с джебчийство в Игнатиево се занимават около 40 души, което е около 3-4 % от ромското население в градчето. Според кмета Димитър Димитров разкритията, които излязоха наяве след журналистическите разследвания напоследък, не са изненада за никого.
"Не откриваме топлата вода. Това при тях е традиция от дълги времена, джебчийството се предава през поколенията им", заяви още кметът.

Той отказа да коментира легендите, че преди години в школите по джебчийство на малките крадли са режели дори палците, за да пипат по-ловко.

Палатите на ромските фамилии са построени преди 10-15 години и досега никой не е проявявал интерес към тях. Част от богатите цигани, които демонстрират висок жизнен стандарт, въртят строителен бизнес, като повечето се занимават със събарянето на стари сгради и продажбата на строителните материали втора ръка, коментират в градчето.

Други пък се препитават с тенекеджийство и направата на улуци за нови сгради, с топлоизолация и други ремонти. В самото градче обаче престъпността не е висока, джебчийски кражби няма, а само проблеми от битов характер, защото всички се познавали.

За реда в Игнатиево и близките села Слънчево, Припек и Доброглед обаче се грижели само двама полицаи, които са крайно недостатъчни, оплака се кметът Димитров. Според него на града са лепнали грозен етикет, макар че поразиите ги вършат единици. 1200 българи и 2500 копанари християни живеят в Игнатиево, а сред 500-те цигани също имало много читави хора, обясни той.

Заедно със специализираната операция в Игнатиево тръгна и вътрешна проверка в самата полиция, разпоредена от новия шеф на ОД на МВР във Варна старши комисар Даниел Пашов. Тя е неизбежна, след като пред камерите крадлите откровено споделиха, че редовно дават рушвети на униформени, за да работят необезпокоявани.

Проверката обхваща всички районни управления, но на прицел са Първо РУП, в чийто район са най-рисковите места около Катедралата и булевард "Владислав Варненчик", и в Трето РПУ, където попадат двата мола. Ръководството на местната дирекция вчера имаше и работна среща с вицепремиера и вътрешен министър Румяна Бъчварова, която дойде на инспекция заедно с главния секретар на ведомството Георги Костов.

Водещи новини

Още новини