От Гърция Петко Сертов отлетял за САЩ?

share

Петко Сертов е бил председател на тазгодишната „Разузнавателна среща” (The Intelligence Summit) – конференция на бивши висши шефове на специалните служби от цял свят, пише „24 часа”.

Всяка година топ разузнавачи и военни експерти се събират, за да обсъждат нови тактики във войната срещу тероризма. Петко Сертов е лице, което е изключително доверено на американските служби, коментират негови бивши колеги.

Бившият шеф на Държавната агенция за национална сигурност, който изчезна мистериозно преди седмица, е работил последно като консултант във фирмата „Обединени енергийни търговци”.

Както се разбра от разкритията на журналистката Маргарита Михнева и от твърденията на бившия депутат от НДСВ Димитър Ламбовски, Сертов е бил изключително притеснен от неплатена сделка за ток за 15 милиона евро.

В скандала са намесени две съседни държави – токът е купен от Гърция и е бил доставен в Турция. Първият ръководител на ДАНС е съдействал за срещи в София с американски и турски дипломати на своя настоящ шеф Ангел Божилов, за да се реши проблемът, казва Михнева. От посолството на САЩ обаче са категорични че твърденията на Михнева са "едни абсурдни спекулации", и няма никаква истина в тях.

Днес изключително информиран източник допусна, че Петко Сертов е заминал за Гърция и евентуално оттам се е срещнал със свои американски партньори. Дори било възможно той да е вече в САЩ. Доводите за подобна версия се коренят в начина, по който щатските служби са работили със Сертов.

Бордът на съветниците на „Разузнавателна среща”, на която той е председател, включва двама бивши директори на ЦРУ, ексшефа на Британското обединено разузнаване, висши асове на Мосад, бившият началник на комисията срещу тероризма на американския Конгрес, ексшефа на индийското контраразузнаване, американски генерали и разузнавателни експерти, учени и др.

Президент на организацията е Джон Лофтъс, а всяка година конференцията избира топ разузнавач, който да я председателства, като неговото име се запазва в тайна от съображения за сигурност. Според източници на "24 часа" именно Петко Сертов е бил избран за председател на разузнавателната среща тази година и този факт има връзка с мистериозното му изчезване.

Сертов също така е бил единственият българин, поканен на инагурацията за втория мандат на президента Барак Обама. Това показва, че бившият шеф на ДАНС се ползва с изключително доверие от страна на САЩ.

Председателстването на годишната среща на изключително влиятелна организация като The Intelligence Summit е потвърждение за изключителното уважение, с което Петко Сертов се ползва в средите на световните топ разузнавачи и експерти в борбата с тероризма, допълва изданието.

Според него мистериозното изчезване на Сертов може да е предизвикано от надвиснала над него опасност, за което разузнавачите са получили изпреварваща информация.

The Intelligence Summit, която се организира от международната неправителствената организация Център за разузнаване и национална сигурност, е един от най-влиятелните форуми на бивши топ разузнавачи. През 2006 г. около името й избухва скандал, заради оттеглянето на двама бивши директори на ЦРУ - Джон Дойч и Джеймс Улси.

Двамата се оттеглиха от борда на Intelligence Summit преди срещата през 2006 г. на която бяха разпространени тайни записи на Саддам Хюсеин и негови съветници. На записите Саддам заявява, че отдавна е предупреждавал американците и британците, че в бъдеще терористи ще се сдобият с оръжия за масово унищожение. Той обаче добавя, че Ирак (управляван тогава от неговия режим) няма да даде разрешение за подобна атака.

Дойч и Улси обаче твърдят, че внезапната им оставка е предизвикана от нова обезпокоителна информация, която получили за един от най-големите донори на Intelligence Summit - израелския бизнесмен Майкъл Чорни. САЩ отказват виза на Чорни заради предполагаемите му връзки с руската мафия.

Президентът на Интелиджънс съмит Джон Лофтъс обаче твърди, че въпросната информация за Чорни е инсценировка на руската мафия като част от схема за изнудване на бизнесмена.

Водещи новини

Още новини