На лъжата, че държавата няма пари, краката са къси

share

В последните дни отново - предизборно, започнаха да се появяват политици и анализатори с “тревожни сигнали” за финансовото състояние на страната. Чуват се призиви за рязане на разходи за здравеопазване и образование, замразяване на минималните заплати, даже за спиране на програмата за финансиране на общините. Но пък същите политици, най-вече от ГЕРБ, тръбят как ще санират безплатно цяла България с пари от бюджета - докато развяват лъжата за “дупката в хазната”, която достигала астрономическите 18 милиарда лева. 

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1114

Наскоро служебният министър на финансите Людмила Петкова посочи, че разходите догодина може да надхвърлят приходите с 18 млрд. лв. и призова да не се спекулира с това число. Петкова обясни, че има мерки, с които да бъде намалено и потвърди също, че тази година България ще завърши с планирания 3% дефицит.

Обяснението за тези 18 е лесно. Всяка година през август министерствата и агенциите заявяват финансовите си нужди. Очаквано тези искания винаги надхвърлят предходния бюджет, а след това Министерският съвет и НС коригират разходите, както всяка година.

Пари за хората или за корупционни схеми в магистрали и саниране?

Последните три бюджета на България са правени от "Продължаваме Промяната - Демократична България" и Асен Василев, като финансов министър. С тези бюджети доходите растат - увеличават се заплати, пенсии, подкрепата за младите семейства, а общините за първи път в бюджета за 2024 г. получиха безпрецедентни средства за подобряване на живота в регионите. В последните три години България успява да завърши с дефицит под 3%, а за 2023 г. - с 1,9%. 

Въпреки това отново слушаме да се повтаря отдавна изтърканият рефрен. Под страховития сценарий, че държавата ще фалира, ГЕРБ залагат на изкуствено ниски доходи на хората, така че когато в края на годината останат пари, те да се налеят в магистрали, а отскоро вече и в саниране. А дори децата вече знаят, че корупционните схеми се нареждат най-лесно с източване на парите за инфраструктура. 

Затова и 50 години по-късно още няма готова магистрала “Хемус”, затова падат таваните на ремонтираните от ГЕРБ детски градини и се рушат фасадите на санираните по тяхно време блокове. 

На изборите на 27 октомври хората ще определят и кой да определя политиката по доходите. И дали държавата ще инвестира в корупционни схеми за магистрали или в хората. 

Асен Василев: Доходите трябва да вървят нагоре, повече инвестиции в образованието и здравеопазването

Бърз растеж на заплатите и пенсиите

В края на 2023 г. средната заплата достигна до 2100 лв., а до края на годината се очаква тя да достигне 2400-2500 лв. Планът на ПП-ДБ предвижда в рамките на 4 години средната работна заплата да достигне до 4000 лв. Минималната в началото на 2025 година ще бъде 1077 лв. - двойно повече от 2019, когато - по времето на ГЕРБ, беше 560 лв. Ако темпът продължи с политиката на ПП-ДБ, до 4 години минималната заплата ще се удвои още веднъж - до около 2000 лв.

За последните 4 години ръст отбелязаха и пенсиите на възрастните хора - с повече от 130%. От 382 лв. през 2020 г. средната пенсия днес вече е 883 лв.  

Ръстът на пенсиите и безплатните лекарства, които бяха осигурени с бюджетите на Асен Василев, облекчиха финансово и младите семейства, които допреди 3 години трябваше, освен да се грижат за децата си, да помагат и на възрастните си родители.  

ПП-ДБ ще продължат политиката по увеличение на доходите, въпреки внушенията, че България не може да си позволи това, със следните мерки:

- Запазване ръста на заплатите от последните 3 години. До 2027 г. - удвояване на средната работна заплата - 2000 евро и на минималната - 1000 евро;

- Удвояване на данъчните облекчения за млади семейства - от 600 лв. на 1200 лв. на дете;

- Помощ за младите семейства при покупка на първо жилище;

- 100% от размера на майчинството при връщане на работа след първата година;

- Продължаване на политиката за увеличение на пенсиите с ръста на средната заплата.

- Заплатите на медицинските сестри и акушерките - 80% от средната работна заплата, a на лекарите - 125% от средната работна заплата. 

Мерки в балансирания подход на коалицията са предвидени и с грижа за бизнеса:

- Без промяна в данъчните ставки;

- Намаляване на административната тежест;

- Максимално разрешени програми за инвестиции в машини и сгради при разширение или изграждане на ново производство – до 50% от инвестицията;

- Запазване на тавана на цените на електроенергията;

- Продължаване на общинската инвестиционна програма. 

Програмата на ПП-ДБ включва още мерки за намаляване на доплащанията в здравеопазването, фонд „Стамболов“ със стипендии за студенти, които след завършването си работят 5 години в България, продължаване на политиката учителските заплати да са 125% от средната работна заплата и др.

България може да си позволи такава политика, изчисляват от коалицията - когато се спре корупцията по високите етажи, за да стигнат парите до хората. 

"Продължаваме Промяната - Демократична България" се явява на изборите с номер 26 в бюлетината. 

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

(платено съобщение)

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1114

Водещи новини

Още новини