Министър Илков пред депутатите: Ще бъда безкомпромисен срещу купуването и продаването на гласове

НС
share

Подготовката за изборите започна с мониторинг на цялостната организация и дейността на МВР от парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Представителите бяха не само в МВР, но посетиха и много областни дирекции, където директорите ги запознаха с цялостната дейност за обезпечаване на изборния процес. ОИСР също проведе подобен мониторинг, като ги запознахме с цялостната координация и организация на всички институции в държава, отговорни за организацията и произвеждането на изборите. Това обяви от трибуната на Народното събрание служебният вътрешен министър Атанас Илков.

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 97

По думите му има 23% по-малко сигнали, получени по време на изборния процес на последните избори, спрямо 2023 г.. Досъдебните производства са 103 към дата 13.06.2024 г., в сравнение със 151 за 2023 г. „Тези резултати са резултат на проактивната ни работа по места, където на предходни избори сме установявали, че има проблеми.“

„Задача пред нас са лицата, за които е ясно, че купуват гласове на предходни избори. Ние имаме поглед върху тях и работим да не се допускат отново до изборния процес. Задачата, която сме поставили на служителите ни, е придобиване на изпреварваща информация за купуването и продаването на гласове, както и адекватни действия относно тази информация – да се извършат проверки и да се докладва в прокуратурата.

„От 27.09 стартира националната полицейска операция, която още продължи до края на изборния процес. В нея са ангажирани всички служители на МВР с полицейски правомощия. Към днешна дата имаме само два сигнала. Въвеждане на географската информационна система, в която се въвежда всеки сигнал, вижда се неговото движение и резултатът по проверката на този сигнал. Така извеждаме проблемните места по наситеност на получените сигнали. Дава ни възможност във всеки момент да извадим актуална информация и да предприемем съответните действия.

НА ЖИВО: НС с редовно заседание, все пак вътрешният министър се яви пред депутатите

От 30.09 започва изслушването на всеки областен директор за задачите, които сме поставили, задачите и отговорностите ни, свързани с изборите. Всеки от тях ще представи доклад за задачите, за да имаме информация за свършеното до момента. Ако по време на изслушванията установим, че част от разпоредените задачи не са изпълнени, ще имаме време да коригираме това обстоятелство, а да бъдем адекватни по време на изборния процес.

Проведохме срещи и с областните управители в МС, с които обсъдихме организацията и подобряване на взаимодействието там, където на предходни избори са отчетени слабости“, уточни още той.

Прокуратурата, МВР и ДАНС създават Национално междуведомствено звено за предстоящите избори

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков попита: „През август 2023 г. Калин Стоянов смени 17 директори на областни дирекции на МВР, без обсъждане с министър-председателя, МС и то по време на ваканцията на НС. Знаем, че сега е кандидат-депутат на Делян Пеевски, което ни потвърди зависимостите му през това време. Вие имате ли доверие на тези директори, съмнявате ли се, че има задкулисна информация, която да повлияе на техните реакции, особено когато става дума за купен вот от ДПС-Пеевски, за Бургаска и Софийска област, където самият Калин Стоянов ще бъде кандидат-депутат? Как мислите да предотвратите тези рискове? Ако усетите, че има колебание в техните отговори, ще ги смените ли?“

Вътрешният министър заяви: „Няма да се връщам във времето, когато Стоянов е бил министър на вътрешните работи и да коментирам действията му по отношение смяната на директори. Към настоящия момент аз съм сменил двама директори, за които съм имал основателни доводи, за да се случи тази смяна. По отношение зависимости на останалите директори – дейността им е на постоянен мой мониторинг. Когато установя, че има действия в пристрастна посока, аз ще бъда безкомпромисен. По отношение купения вот в областите, които визирате – подходът на МВР ще бъде както за област Бургас, така и за оставалите области в страната. Няма да стоим безучастни през купуването и продаването на гласове.“

Георги Свиленски от БСП попита за коя партия се купуват гласове и кои са представителите на тези политически партии. „Няма да съм част от предизборната кампания, не ме вкарвайте в нея. Няма да се ангажирам в извеждането на конкретни политически субекти, защото така ме вкарвате в кампанията“, предупреди Илков.

„Как ще коментирате публичната информация и какво ще направи МВР за следните казуси: във Варна, Хасково, Ветрино – финансова пирамида, в Хитрино общината масово припознава различна партия на различните избори. Калин Стоянов нищо не направи по темата, вие какво ще направите?“, попита Тошко Йорданов от „Има такъв народ“.

„Ще насочим нашите усилия и ще отговорим специално на въпроса ви, но не бива, когато определен политически субект каже, че някъде се губят гласове, да насочвате фокуса към МВР, че не си е свършило работата“, отговори му Илков.

Йорданов се ядоса, че министърът не отговаря по същество на въпросите, както се случвало, по думите му, и с други министри на парламентарен контрол, и заяви: „И Калин Стоянов нямаше информация, щял да види, накрая се паркира в ДПС.“

Бойко Рашков от „Продължаваме промяната“-“Демократична България“ попита какви бяха неотложните ангажименти на министъра, за да не се яви доброволно тук и още: „Регистрират ли се сигналите за купуване на гласове в структурите на МВР или не се регистрират, за да се намали техният брой? По колко души се работи оперативно, за да се противодейства на опитите за купуване и продаване на гласове? Как се очертава цената на един глас в страната горе-долу? Аз знам за 200-400 лв. на глас.“

Той намекна, че тази сума подготвя някой от „тези, които се делят в момента“.

„По отношение днешното ми явяване – имах ангажимент, който отложих в движение. Аз съм си пренаредил ангажиментите, за да отговарям тук на вашите въпроси. Сигналите, които получаваме ние, са сигнали от граждани и информация, която нашите служители предават. Всеки сигнал се обработва с еднакъв аршин и подход. Дали се регистрират сигналите – уверявам ви, че няма сигнал, който да е постъпил от МВР от гражданин или оперативен източник, и да не се регистрира. Както споменах, въвели сме географската система и на 10 минути можем да видим действията по всеки сигнал. По колко души работят – това е постоянно променлива величина“, отвърна му служебният министър Атанас Илков.

Той отново отказа да коментира действията на Калин Стоянов и включването му в листите на "ДПС – Ново начало".

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 97

Водещи новини

Още новини