Птицата от вида голям свирец е изчезнала в световен мащаб

  • 18 ноември 2024 22:57

  • 561
  • 0
Птицата от вида голям свирец е изчезнала в световен мащаб
© Wikipedia

Птица от вида голям свирец, която е типична за континенталната част на Европа и Средиземноморието, е изчезнала в световен мащаб, съобщава БТА, като цитира природозащитници. 

Тънкоклюният свирец е мигрираща птица. Тя се размножава в Западен Сибир, а през зимата мигрира към Средиземноморието. Това, най-вероятно, е първата известна птица, която изчезва от континенталната част на Европа, Северна Африка и Западна Азия. 

Учени от Британското кралско дружество за защита на птиците (RSPB), „Бърдлайф интернешънъл“, Центъра за биоразнообразие Naturalis в Нидерландия и Природонаучния музей във Великобритания публикуваха анализ за природозащитния статус на вида. Те констатират, че за последен път тънкоклюният свирец е наблюдаван през февруари 1995 г. в Мароко и стигат до заключението, че е изчезнал в световен мащаб.

Природата е в критично състояние - от горите до океаните

Червената книга на Международния съюз за опазване на природата (IUCN), официално обявяващ видове за изчезнали, все още не е потвърдил дали птицата е изчезнала в световен мащаб. Природозащитните организации съобщиха, че в продължение на десетилетия са полагани големи усилия за намирането на тънкоклюния свирец в естествения му хабитат, но всички те са се оказали неуспешни.

„Обявяването на даден вид за изчезнал не е нещо, което се прави с лека ръка, а Международният съюз за опазване на природата (IUCN), който взема окончателното решение по този въпрос, се нуждае от пълна информация преди да го направи“, каза Греъм Бюканън, ръководител на международния отдел за природозащитни науки в Кралското дружество за защита на птиците. 

Природозащитниците смятат, че причините за намаляването на популацията на свиреца никога няма да бъдат напълно изяснени. Въпреки това факторите за изчезването на вида са засушаването на блатата, където се размножава, за земеделски цели, загубата на крайбрежните влажни зони и ловът, отбелязва ДПА.

 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
561 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини