Харалан Александров: След вота ще имаме правителство, ако всички се обединят около една мощна фигура

Нова Нюз
share

Ще имаме правителство след вота за по-дълго време, ако всички се обединят около една мощна фигура. Това каза социалният антрополог Харалан Александров в предаването "Офанзива" по Нова Нюз.

Според него компромис след вота на 27 октомври е възможен, ако се намери фигура обединител.

Следвайки логиката на тази политическа култура, може да има, ако всички се съгласят, че има една мощна фигура, около която да се подредят и да се структурира обществото. В момента нямаме тази фигура на джентълмена, на български – юнак, а имаме няколко кандидати за тази роля. Очевидно Борисов удържа позициите си на най-мощния политически лидер, но имаме сериозни претенденти в лицето на президента Радев, на Делян Пеевски, коментира Александров.

Радев през институционалния ред персонализира идеята за бащата, идеята за лидера. В този смисъл,  докато сме в този преходен период, в който предстои да види дали отново ще се подредим около Борисов и ГЕРБ, или ще се търси нова мощна фигура, съществува известно напрежение и сложни договаряния – публични и непублични, между претендентите и настоящия лидер”, каза Харалан Александров.

В момента, в който влязоха във властта, носителите на модерната западна некорумпирана култура, които се бореха срещу статуквото и корупцията, моментално го възпроизведоха. Моментално заграбиха властта, започнаха да нарушават правилата, да назначават роднините и любовниците си на държавни позиции, с което тежко се дисквалифицираха от ролята на модернизатори. Нямат морални основания да претендират за ролята на добрите. Моралният облик, който си докараха за кратко време, е потресаващ. Особено с последната подлост, която сътвориха, с доноса срещу Екатерина Захариева в европейските институции. Това е типичното поведение на слабаците, на лузърите, заяви Харалан Александров.

Politico: Всички остриета са насочени към Екатерина Захариева, тя може и да не оцелее

Намираме се в ситуация, в която няма добри в нито един от конфликтите. Най-яркият е в ДПС. Много трудно е да кажем, кой е добрият и кой лошият. Това действа деморализиращо, води до дълбока депресия и желание да се оттеглим от публичния живот, коментира още социалният антрополог.

Той коментира, че задълбочаването на този конфликт носи риск от отчуждаване на цяла група от българската общност.

Водещи новини

Още новини