Васил Терзиев каза защо ще успее като кмет на София: Не съм кукла на конци, ще се боря за етично управление на столицата

Нова телевизия
share

Не съм кукла на конци. Трябва смелост, решителност, компетентност, сериозен екип – неща, които съм доказал, че мога да правя, и смятам, че ще успея и сега. Така мотивира своята кандидатура за кмет на София Васил Терзиев в ефира на Нова телевизия.

Всичко по темата:
Местни избори 2023 1157

Кандидатът на „Продължаваме промяната“-“Демократична България“ („Спаси София“) донесе „парче от тетриса от ремонта на площад „Александър Невски“: „Символ на разликата между добрите намеренията и реализацията им. Ремонтът на ремонта. 18 години, в които чухме много хубави обещания за града, амбициозни програми, които не бяха реализирани.“

Той заяви, че опонентът му Антон Хекимян няма как да стане кмет като човек, който е взел решението да се кандидатира за два часа, дали са му екип от партията, която не е реализирала обещанията и идеите си и ги претопля.

„Няма да вдигаме данъци и такси, преди да докажем, че можем да управляваме парите на софиянци отговорно“, подчерта още той.

За идеята за персонално паркомясто, Терзиев заяви: „Това не можем да го обещаем, но нашият принцип е първо да се погрижим за едната кола на домакинството. Това е нужда, всичко друго вече е лукс. Това ще бъде философията ни, ако преосмислим зоните на София, както и ограничението на влизането на колите в кварталите на София, за да не натоварват паркирането. Трябва да намерим причини софиянци да използват градския транспорт или велосипеди.“

Той подчерта, че обществените тоалетни се събират на пръстите на едната ръка. „Гледаме, като отидем в Европа, има ли – има, значи има смисъл от тях. Трябва да решим този проблем. Той не е смешен, показва нивото ни като град.“

Васил Терзиев води на изборите в София, Хекимян с преднина пред Григорова

„Фокусът ни ще бъде в кварталите да опазим всяко зелено пространство. Фокус е да решим проблемът с парковете в големи райони като „Люлин“. Бях на обиколка там – страхотно пространство в центъра му, в което не се случва нищо. Няма нито едно място като сцена за социална дейност, културно мероприятие. Този парк до църквата в „Люлин“ обещаваме да бъде облагороден. Една от основните теми в нашата програма – това е здравето и всичко, свързано с по-здравословното живеене на софиянци“, каза още Терзиев.

По повод боклукът на София и това дали се разделя той, Терзиев заяви: „Разлика между добри намерения и какво се случва. В момента, направихме си труда да видим случващото се в депото в Садина. Няма никаква обработка на този боклук, всичко се смесва. В рамките на 3-4 месеца ще се запълни третата клетка, генерира се нискокачествен RDF, рециклира се много малък процент. Всичко е само думи, което може да не работи не работи. Трябва да се учим да разделяме боклука – трябва да работим върху навиците на хората, а след това и да оправим проблемите по веригата.

Той обясни, че трябва да се анализират къде са рисковите точки по пътищата на столицата къде има нужда от стесняване на платното, повдигнати пешеходни пътеки, надлези, пасарелки. „Ще работя част от глобите – 30%, да остава в градския бюджет, за да инвестираме в безопасността.“

„Практика в повечето европейски градове е идеалният център да е с гранитна настилка и плочки, а кварталите – с асфалт. Ще ми се в центъра плочките ни да не се нареждат така, че да ти остане токчето там и да си гледаш краката постоянно. Едни от най-добре направите тротоари са в Слатина при кмета Георги Илиев. Състоянието в София не е добро, трябват ни много пари, но и да свалим колите от тротоарите, за да налагаме високи стандарти за тротоарите.

За регулирането на движението на тротинетките Терзиев коментира: „Основният проблем е липсата на достатъчно велоалеи, по които да се придвижват. Имаш малки откъснати отсечки, налага ти се да се движиш по тротоари, по паркове. Една от големите ми цели е да разширим мрежата от велоалеи. Няма свързаност на велоалеите, направихме си труда да го картографираме. Имаме уж 10 км велоалеи, но те са наполовина, защото са ги броили в двете посоки. За момента нямаме нито концепция за лъчи и рингове, за да се каже че имаме метод за придвижване от точка А до центъра.“

Според него гражданите трябва да бъдат едни от многото, с които да се обсъжда една тема. Той и екипът му биха работили за допитвания чрез гласуване за неща, касаещи гражданските проекти.

На въпрос къде не би завел чужденец, Терзиев показа кадри от 153-то Спортно училище в квартал „Надежда“, където посочи проблемите с условията, в които преподават олимпийски шампиони и учат бъдещи шампиони на България.

За сравнение, той би показал на чуждестранни гости на столицата Витоша. „Любима планина, на която не обръщаме достатъчно внимание. Ще се качим с автобус на градския транспорт или лифт, и ще говорим как може планината да се превърне в нещо специално, за да развиваме целогодишен туризъм и да се използва за доброто на децата ни.“

За проблема с шумовото замърсяване, Терзиев предложи своите идеи: „Ограничаване на скоростта по тези булеварди, където се случват гонките. Където е най-проблематично – слагане на звукови радари, които обаче са доста скъпи. Друга важна тема е фоновият шум от автомобилите и нуждата от зелени пояси, за да се намали този шум от големите пътни артерии. За шума от ресторанти и заведения – изкискванията откъм шум в София в заведения са доста по-затегнати от много европейски градове, но няма контрол.“

При встъпването му в длъжност като кмет Терзиев би започнал работа по Етичният кодекс на общината: „Има го от 2004 г., но този документ е много важен. Важно е доразвиването му, защото ще се боря за етично, прозрачно, качествено управление. „Етично управление“ значи да си прозрачен, отговорен, да се бориш с корупцията, да имат всички усещането, че си добър публичен служител и защитаваш техния интерес, а не чуждия.“

На въпрос кой спечели дебата, Терзиев смята: „Спечелиха софиянци, тъй като беше един интелигентен дебат, застъпихме много теми, влязохме в конкретика. Всичко, което правим, не е целта да цирк в студиото, а да придвижим дневния ред на софиянци.“

„При една много убедителна победа на 29-ти октомври, разговор за това ще има ли някакъв вид сглобка няма да има нужда да водим. Ще имаме мнозинство в общинския съвет и ще имаме всички средства. Ако това не е факт, заявявали сме многократно, че когато едно решение е принципно, защитено и обосновано, то ще срещне необходимата подкрепа в ОбС“, категоричен бе той.

Всичко по темата:
Местни избори 2023 1157

Водещи новини

Още новини