Васил Терзиев разкри как ще се справи с мръсния въздух в София

Novini.bg
share

Видимите резултати от управлението на ГЕРБ в София са, че въздухът наистина се вижда в някои дни. Темата за чистия въздух е една от най-важните за София. Мръсният въздух е проблем, който касае всички ни, всички софиянци, без значение от коя партия сме. Всички ние дишаме този въздух, всички се притесняваме колко е вреден за децата ни. Това е системен проблем, който ние сме си поставили за цел да решим. И да спрем да се тормозим. Това каза кандидатът на коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България (Спаси София)" за кмет на столицата Васил Терзиев на дискусия за проблемите и решенията на тема "Мръсният въздух в София", предаде репортер на Novini.bg. В дискусията освен Терзиев участваха лидерът на листата за общински съветници на коалицията Борис Бонев, депутатите Илина Мутафчиева, д-р Александър Симидчиев и Венко Сабрутев, кандидатите за общински съветници Емилия Ангелова и Симеон Ставрев, районни кметове, граждани и представителите на различни организации.

Всичко по темата:
Местни избори 2023 1162

Водачът на листата за общински съветници от коалицията Борис Бонев отбеляза, че чистият въздух е основополагащ за качеството на живот в един град.

И понеже ние искаме да подобрим качеството на живот в София, трябва да изчистим въздуха. Преди години съдът задължи Общината по безпрецедентен начин с конкретни мерки. Но дори и тези мерки не бяха предприети от Общината. Още повече, част от мерките са непопулярни, тоест ще имаме нужда от политическа воля. А ние сме сигурни, че имаме тази воля”, заяви Борис Бонев.

Срокът даден от съда на Общината, изтече през 2022 г. Това означава, че всеки път, в който нормите са превишени, гражданите могат да предявяват искове срещу Столичната община.

Коалицията представи данни, от които става ясно, че само в Северна Македония и Сърбия въздухът е по-мръсен, отколкото в София. 

Като проблем той открои липсата на измервателни станции, които да са поставени на адекватно място, като Орлов мост, например, а не по паркове и градини. 

По думите му проблемът с мръсния въздух в София може да се реши чрез прилагането на непопулярни мерки. Много е важно да има политическа воля тези мерки да бъдат приложени. Ние имаме тази политическа воля да ги приложим, подчерта Бонев.

Депутатът от ПП-ДБ Добромир Симидчиев оповести, че в България на годишна база между 12 000 и 15 000 души. умират заради замърсяването на въздуха За София това са около 600 души.  По повечето показатели България е на първо място в Европейския съюз по въздушно замърсяване и по смъртност, отбеляза той.

Симидичев припомни и редица болестни състояния, свързани с този фактор - снижение на белодробните функции, инсулти и инфаркти, като добави, че една четвърт от инсултите и 30 % от инфарктите са вследствие на замърсяване на въздуха.

Проблемът е реален, измерим и ние можем да се справим с него, ако имаме системен подход, заяви Симидчиев.

Столична община три мандата бездейства.  София бездейства по отношение на горенето на замърсители. Няма контрол, няма програма, дори няма стратегия за това как да помогнем на тези хора да спрат да горят замърсители. Дори няма информационна кампания как жителите могат да се възползват от средства, които идват по европейски програми, коментира Венко Сабрутев.

От коалицията коментираха и влизащата в сила от 1 декември нискоемисионна зона. “Тази зона обаче е поредното неработещо нещо, което ГЕРБ оставя в наследство. Няма данни, няма модели, няма анализ какво ще се случи след въвеждането на зоната. Освен това наредбата за зоната не включва тежкотоварния превоз и транспортните средства”, обясни Емилия Ангелова. Тя каза, че коалицията ще иска въвеждане на гратисен период до февруари 2024 г., който гражданите да не бъдат санкционирани за нарушения. “В този период ще надградим наредбата, за да стане по-добра. Защото нискоемисионните зони са добър инструмент, ако е разписан както трябва”, добави Ангелова.

Васил Терзиев: Хубав град, ама не е за хора с деца - така изглежда София в момента

Кандидатът за общински съветник изнесе и данни, че пари за борба с мръсния въздух има, като в ПВУ са предвидени около 1 млрд. за тази цел. Друг е въпросът доколко тяхното разходване е ефективно - например, общината е одобрила 10 млн. лв. за две нови дигитални платформи. “Миналата седмица са били одобрени тези пари. Платформите ще смятат по-ефективен начин на придвижване от точка А до точка Б. Все едно няма вече такива, като например Google Maps и Moove.bg,  които софиянци използват”, завърши Ангелова.

Симеон Ставрев посочи, че е необходимо да се насърчава и улеснява пътуването с градски транспорт и изтъкна, че нещо не особено трудоемко като създаване на приложение за покупка на билети може да бъде полезно. “В момента това може да стане само през сайта и почти никой не го използва. А това може да е работеща мярка повече хора да използват градския транспорт. Освен това данните от новата тикет система ще ни дадат възможност да преобразуваме линиите, за да станат по-удобни. В добавка - нови електрически превозни средства, допълнителни бус ленти и отделяне на трамвайните релси от останала част на шосето. Всичко това ще направи градския транспорт по-бърз и по-удобен”, обясни Ставрев. Той обеща разширяване и свързване на мрежата от велоалеи. Както и изграждане на обезопасени велопаркинги, а не сегашните стоянки. Като средство за разсейване на задръстванията и изтегляне на автомобилния трафик към околовръстното шосе той изтъкна необходимостта спешно да бъдат изградени булевардните връзки и пробиви, например с булевардите “Рожен”, “Илиянци”, Източната тангента и връзката към летището.

“Калните точки са един от най-големите проблеми за кварталите. Уж са зелени площи, но не са. И това е проблем, който трябва да се реши, защото паркирането в тях води до прах из целия град”, заяви Илина Мутафчиева.

Настоящият кмет и кандидат за втори мандат на район “Лозенец” Константин Павлов подчерта важността на изграждане на инфраструктура в новите  квартали като “Витоша - ВЕЦ Симеоново”, “Кръстова вада” и “Хладилника”, както и прилагането на улична регулация след придобиване на имотите с цел изграждане на канализация, която ще позволи миене на улиците и тяхното асфалтиране - ключови мерки за борба със замърсяването с ФПЧ.

“Дългосрочното планиране е нещо, което просто отсъства в България. И затова всички страдаме. Но имаме шанс да променим този недостатък”, коментира д-р Симидчиев.

Едно от най-важните неща добрите намерения да се реализират в добри политики е, че имаме нужда от подкрепата на софиянци. Колкото по-голямо доверие ни гласуват, толкова по-вероятно е ние като подготвен отбор, с изключително голяма мотивация, да ги приведем в действие. Не ни липсва политическа воля и желание с непопулярни решения да се борим с проблеми, които са отлагани с години. Не ни липсва и подготовка – за всяко нещо сме подхождали доста отговорно и сме се стремили да сме на една маса с всички заинтересовани страни, за да може да се вземат решенията. Наистина ни е необходима подкрепата на софиянците, за да можем да минем от света на добрите намерения в света на реализираните политики и след 4 г. да можем да си пишем отличен 6 за това какво сме направили за качеството на въздуха и качеството на живот на софиянци, каза в заключение кандидатът на коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България (Спаси София)" за кмет на столицата Васил Терзиев.

Зелена София - с чист въздух, чисти и големи паркове, удобен градски транспорт и градска среда, която поддържа здравето и високото качество на живот на софиянци. Вярваме, че това е възможно и идваме с решенията как да го постигнем, заявяват от "Продължаваме промяната - Демократична България (Спаси София)" .

 

Всичко по темата:
Местни избори 2023 1162

Водещи новини

Още новини