Искат се няколко неотложни промени в изборните правила. Нататък реформите да са постепенни, настояват наблюдателите от Обществения съвет към ЦИК. Проблемите от 2 април – познати от по-рано и нововъзникнали, изискват от народните представители селективен подход заради ограниченото време до следващите избори (по календар или евентуално предсрочни).
Това пише в съобщение до медиите от Обществения съвет към Централната избирателна комисия по повод анализа на изборите от 2 април 2023 година. Публикуваме констатциите от анализа без редакторска намеса:
"Връщане към първоначалната идея на машинното гласуване с отчитане на резултатите от флашките ще минимизира драмите с изгубените гласове при ръчното броене на два вида хартиени бюлетини.
Анализът на ОС съдържа типологизация на наблюдаваните грешки при броенето в местата за гласуване, значителна част от които са минали филтрите на РИК и ЦИК. Сред посочените куриозни примери е безполезното усилие на някои секционни комисии да сумират преференциите от машинните и хартиените бюлетини, въпреки че правилата ги улесняваха да прескочат поне това упражнение по аритметика. Предложени са мерки за подобряване на формуляра за протокола с резултатите, на обучението и мотивацията на СИК, включително съкращаване на часовете за гласуване.
Законови и методологически празнини изкушават СИК и РИК в късните часове след изборния ден да натъкмяват „неизлизащи“ гласове с математически хитрости като прибавянето или отнемането им към/от категорията „Не подкрепям никого“. В анализа се предлага да бъдат формулирани максимално допустими несъответствия, а при надхвърлянето им в РИК задължително да се отварят чувалите за повторно броене на бюлетините.
Оспорваната идея за видеоизлъчване и видеозаписи от секциите позволи на анализаторите да надникнат в кухнята на СИК с техните добри, недотам добри или учудващо безсмислени практики. В същото време положително приетата от обществото замяна на „тъмните стаички“ с паравани за гласуване се натъкна на нежеланието на правителството и на ЦИК да дадат на общините конкретни указания. Резултатът бяха твърде разнообразни по места, понякога причудливи и нефункционални „модели“. Общественият съвет препоръчва запазване на видеоконтрола за непосредствено предстоящите избори и единна държавна поръчка за параваните за всички секции".