Към 17.10 часа са постъпили 14 жалби и 131 сигнала за изборни нарушения. Доста от тях са от компетентността на РИК-овете. Това заяви зам.-председателят на ЦИК Росица Матева, предаде репортер на Novini.bg.
Много от жалбите са за предизборна агитация в социалните мрежи. Ние тях не ги контролираме, така че ги оставаме без уважение, уточни тя.
"Също така имаме сигнали, че на застъпници и наблюдатели от секционните избирателни комисии са обяснявали, че няма да им бъдат предоставени копия от протоколите. Обръщаме внимание, че СИК са длъжни на всички лица, които са заети и имат право да присъстват в изборното помещение като застъпници, наблюдатели, представители на партии, да предоставят копие от протоколите, като за машинното гласуване могат да бъдат разпечатани от машините толкова броя копия от протоколите, колкото е необходимо", обясни Росица Матева.
Според Росица Матева има време да има повишаване на активността от страна на гражданите. По думите ѝ има опашки пред някои от секциите. Тя призова да бъде оповестено, че изборният ден е до 20.00 ч., но ако има избиратели пред изборното помещение, може денят да бъде удължен не по-късно от 21.00 ч.
"Имаме сигнали, че на застъпници и наблюдатели няма да им се дадат копия от протоколите. Те са длъжни да ги предоставят", обясни тя.
Над 25% е избирателната активност към 16.00 ч. в страната, обявиха от Централната избирателна комисия. Вотът за президент и вицепрезидент е по-висок от този за народни представители. 1 706 814 души, или 25.72% са гласували за държавен глава, а 25.58%, или 1 697 418 са гласувалите за народни представители.
Активността, която ще отчетем към края на изборния ден, няма да надхвърли 40 %. Най-вероятно ниската избирателна активност се дължи на пандемичната обстановка, смятат от ЦИК.
"В 16.52 ч. все още имаме рекордно ниска активност за парламентарни и президентски избори в България, въпреки че има известно повишаване на активността в следобедните часове. Към момента по наши данни са гласували 1 млн. 706 хил. и 814 души в изборите за президент и вицепрезидент, 1 млн. 697 хил. 418 души в изборите за Народно събрание", каза още Цветозар Томов.
Той отбеляза, че най-висока е активността в 23-ти МИР в София.
"Никога досега в София не е имало най-висока активност в София. Другите два района имат по-ниска активност, но на общия фон по-висока от средната. В 23-ти район са гласували на двата избори съответно 32.74 % и 32.57%. Ниските числа за гласуване на президентски и парламентарни избори поксазват, че хората в повечето случаи предпочитат да гласуват и за двата избори. Това е най-логичната хипотеза", каза още Томов.
По думите му гласуването в чужбина върви нормално. Няма опашки, нито блокирали машини, каза още говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
По последни данни 55 машини са преустановили работа до момента. "Имаше известни проблеми, свързани с временно прекъсване на гласуването в две лондонски секции, където се образуваха опашки, но ситуацията е овладяна. Няма да има проблеми докрая на деня. Има една секция, в която без основание е допуснато известно време хартиено гласуване. Това само по себме си не опорочава положения от хората вот, защото той е проведен по всички правила на ИК. Извън това, че ИК предвижда то да не се прилага в секции над 300 избиратели, когато машините работят. Това не е инцидент, който може да застраши отчитането на резултатите", каза още той.