Произвеждаме огромно количество мед, а потреблението ни е ниско

Novini.bg/ Canva
share

Медът е наричан "нектар на боговете", познат е още от древните египтяни и е бил използван заради богатия си вкус и мощната терапевтична стойност.

"България произвежда огромно количество мед, а потреблението в страната е твърде ниско. Големи количества пчелен мед остават нереализирани и се принуждаваме под различни форми ние да го продаваме, за да може да се ползва от хората", заяви председателят на Управителния съвет на Сдружението на пчеларите инж. Михаил Михайлов в студиото на "България сутрин".

Той поясни, че медът е третият най-подправян продукт в страната. Много често към него бива добавян определен царевичен продукт, захарни сиропи, нишесте и други.

Откриха причини за намаляването на произвеждания от пчелите мед

"По външен вид трудно може да се определи качествата на един мед. Има си методики, по които се изследват свойствата. Той може да бъде както кристализиран, така и захаросан или течен. В зависимост от съдържанието му и в зависимост от чистотата му той рано или късно може да кристализира", добави инж. Михайлов в ефира на Bulgaria ON AIR.

По негови думи по това време в страната не би трябвало да се намира течен мед.

"В този зимен сезон, ако в магазина продават течен мед, това означава, че той е подгряван, декристализиран, защото по това време трудно може да има такъв мед", категоричен е гостът.

Инж. Михайлов добави, че върху меда трябва да има етикет, който трябва да съдържа номера на сертификата и със съответния документ могат да се видят показателите.

Водещи новини

Още новини