КРИБ: Напът сме да загубим основно конкурентно предимство - данъчното облагане

NOVNI.BG
share

От КРИБ изпратиха писмо до акад. Николай Денков, министър-председател на република България, с молба за спешна среща във връзка с въвеждане на минимален допълнителен данък в България със законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане № 49-302-01-68, внесен на 7.11.2023г. от МС.

Напът сме да загубим основно конкурентно предимство, а именно данъчното облагане. Благодарение на него имаме присъствие на големи международни компании. Това заяви Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ.

"Ние много преди 12 извървяхме целия път и няколко пъти се опитахме да участваме в Комисията по финанси, къдетето се обсъжда темата, по всякакъв начин се опитаха да не ни дадат думата, но в крайна сметка ни чуха, въпреки че гласуването бе друг ден. Все още нямаме отговор от премиера", добави той.

Оливие Маркет, президент на Американската търговска камара в България заяви, че са работили много, за да дадат тяхните предложения.

"Обезпокоени сме от повишаването на данъчната основа. Има достаъчно инструменти в законодателството, които могат да се използват, за да може това въвеждане да бъде облекчено. Стратегическата цел на Американската търговска камара е да бъде подобрен икономическият климат в страната. Една от силните страни на България е данъчната основа. Данъчната система трябва да остане такава, каквато е, за да се съхрани това предимство.То представя страната в една положителна страна. България предприема едно агресивно и категорично решение, дори повече от останалите страни в ЕС, и това предава един негативен сигнал към инвеститорите. Има два начина - увеличаване на данъчната ставка и увеличаване на икономическия растеж. Ние дълбоко вярваме, че вторият подход е по-устойчивият. Доста необичайна е тази ситуация за нас, обединаваме се и с другите търговски камари, за да бъдат чути нашите послания", каза Маркет.

КРИБ поиска спешна среща с премиера Денков заради въвеждането на минимален допълнителен данък

Кирил Домусчиев, председател на КРИБ заяви, че са направили всичко възможно. "КРИБ не е против 15% данък, но е против, че ние ще сме единствената държава в ЕС, която няма да прави изключения. Бизнесът не бе чут, стигнахме до там да убеждаваме Бюджетната комисия. Имаме сериозни притеснения какво ще се случи днес при второ четене и  при гласуване, исканията на бизнеса са аргументирани. Искаме да се запази инвестиционната среда и бизнес климатът. Ако нашите искания не бъдат чути, ще видим какво ще предприемем. Бизнесът е този, който пълни хазната, явно много политици това не го разбират, а си мислят, че парите идват от някъде си и те трябва да ги харчат. Трябва да се създават условия, за да се прави бизнес - тогава ще расте икономиката, а с вдигането на данъците и взимането на заеми - ще тръгнем към гръцкия модел, който е лош пример. Ще видим какви действия ще предприемем", каза още той.

Отвратени сме от лъжите, които чухме и в Бюджетната комисия. За брутални лъжи става въпрос, добави Домусчиев.

Правят се внушения. Това заяви Иван Михайлов, изпълнителен директор на Американската търговска камера. По думите му организациите участват по работните групи и имат сериозен ангажимент България да се присъедини към ОИСР.  “Всичките внушения за данъчната политика и номиналния данък целят само едно - да внесат объркване по съществената тема.”, категоричен бе той.

 

Водещи новини

Още новини