"Категорично подкрепяме всякаква форма на допълнителен потребителски контрол. Потребителите не са хора, които само трябва да купуват и да плащат съответните продукти."
Това заяви пред БНР председателят на УС на Националната асоциация на млекопреработвателите Владислав Михайлов във връзка с огласените резултати от проверка на гражданско сдружение за качеството на сирене, предлагано на пазара като овче. Според него това е "доста силна корективна схема, която допълва официалния контрол". По-късно днес пред медиите млекопреработвателите ще излязат с официална позиция по темата.
Някои от предприятията, които са малцинство, единици, правят опити за заобикаляне на правилата, посочи Михайлов. По думите му същевременно "десетки, стотици предприятия в България работят по правилата".
"Всякакви публикации, които "цапат" доброто име на българските млечни продукти, ако не са подкрепени със сериозни доказателства, това не е правилно", коментира Владислав Михайлов в предаването "Преди всички".
Той уточни, че са поискали от Сдружението за достъпна и качествена храна протоколите от изследванията в акредитирана лаборатория, но са им обяснили, че те вече са предоставени на БАБХ. Михайлов припомни, че и КЗК е започнала процедура.
"Не съм видял конкретните документи, но мисля, че в цялото нещо има основание за притеснение, след като и БАБХ е стартирала процедура, отделно КЗК се е задвижила. Имат основания."
Задължително е потребителите да знаят имената на фирмите нарушители, смята председателят на Националната асоциация на млекопреработвателите.
"Странно е, че Агенцията по храните не оповестява имена, докато КЗК директно обявява имената на фирмите, срещу които задвижва процедура", отбеляза още Михайлов.
"Тези предприятия би следвало да си понесат последствията с максималната сила на закона", обобщи той.