Забраната за внос на зърно от Украйна беше лишена от каквато и да било икономическа логика по ред причини. Това написа във Фейсбук икономистът Никола Филипов.
Първо, от нея губеше и тепърва щеше да губи крайния потребител, заради по-високите цени на произведената продукция. И то най-застрашените от бедност социални групи. Оттук може да се доразвие и тезата, че едно задържане на високите цени на храните може да ни отдалечи от Еврозоната заради поддържането на по-висока инфлация.
Второ губи държавата. Сами виждате какви са пропуснатите данъчни ползи за фиска. Няма абсолютно никаква икономическа логика това продължи.
Третото от нея губеше преработвателния сектор, който през последните години се превърна в един от големите данъкоплатци. В този сектор бяха инвестирани огромни средства, които генерират добавена стойност. Този сектор е в голямата си част експортно ориентиран и благодарение на него България се превърна в лидер в Европа.
И на последно място губят и земеделците, които искат против всякаква здрава логика искат забраната да продължи да бъде в действие. С това спекулативно задържане на цените те в бъдеще ще могат да реализират своята продукция на по-ниски цени. Да не говорим, че качеството на продукцията им се влошава експоненциално колкото повече време се държи по складовете, което допълнително ще намали цената на родната продукция, както и изобщо вероятността да се продаде. Мисля, че земеделците ни са длъжници с тези 2 млрд. Лева за миналата година субсидии.
Така, че поздравления на Асен Василев за правилното решение. Нито крачка назад, написа Филипов.