Министърът на околната среда и водите Нона Караджова e отменила решения на регионалната екоинспекция във Варна за изграждане на два големи ветропарка в Добруджа. Това съобщиха днес от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и асоциацията "Зелени Балкани". Новината бе потвърдена и от пресслужбата на министерството, пише Дневник.
Спрените проекти за изграждане на ветроенергийни паркове, трябваше да бъдат реализирани край Генерал Тошево и Смин. Те трябваше да имат съответно от 150 и 95 ветрогенератора и щяха да бъдат изградени в една от най-интензивните части на миграционния път Via Pontica, както и в опасна близост до Защитена зона от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000, уточняват от Министерството на околната среда и водите.
Проектът край Генерал Тошево трябваше да бъде реализиран от китайският консорциум "Уинд енерджи". Той откупи право на строеж върху земеделска земя край града от местни арендатори братята Илко и Иван Павлови, като сделката бе за коло 60 млн. лв.
Инвеститор в парка край Смин е "Уинд Енерджи". Проектът на компанията бе с обявена стойност от близо 406 млн. лв. и трябваше да бъде реализирана до края на следващата година.
Някои от ветрогенераторите е трябвало да бъдат разположени само на няколко стотин метра от границата на Защитена зона "Дуранкулашко езеро", което е природен обект от европейско и световно значение, съобщиха днес от дружеството за защита на птиците. През зимата там се събират десетки хиляди патици и гъски, сред които и световно застрашената червеногуша гъска. През миграционния период през Крайморска Добруджа преминават хиляди щъркели, пеликани и грабливи птици.
"Решенията, с които директорът на РИОСВ – Варна е одобрил изграждането на ветропарковете "Генерал Тошево" и "Смин" са взети на базата на погрешно представена и интерпретирана биологична и орнитологична информация, както и непълни оценки за съвместимост, които не отговарят на нормативните изисквания, и на изискванията на ЕС", уточниха днес от пресслужбата на екоминистерството.
В серия от сигнали несъгласието си със стноителството на двата ветроенергийни парка нееднократно изразяваха, както жители на община Шабла, така и различни граждански сдружения. Против ветропарковете се обявиха и експерти от две от най-големите и уважавани в света природозащитни организации – Кралското дружество за защита на птиците (RSPB) и Световният тръст за водолюбиви птици и влажни зони (WWT).
Българското дружество за защита на птиците се бори срещу изграждането на ветропаркове в райони важни за птиците още от 2004 година, като вече е сезирало Европейската комисия за изграждането на ветропаркове в района на Калиакра. Наказателната процедура срещу България по този случай е в своята финална фаза.
Червеногуши гъски спряха строежа на два парка за ВЕИ
- 11.07.2012 | 17:22
- 1873