-
27 юни 2013 16:24
- 2405
- 0
Да бъдат проучени възможностите за изграждане на малки водноелектрически централи винтов тип от двете страни на границата между България и Сърбия предвижда проект "Подготовка на реките за прилагане на опазващи околната среда източници на възобновяема енергия - РЕКИ". Той е съфинансиран от Европейския съюз чрез Програмата за трансгранично сътрудничество по ИПП "България - Сърбия".
Водещ партньор е Минно-геоложкият университет "Св. Иван Рилски" в София. Негови партньори са Факултетът по безопасност на труда в Нишкия университет в Сърбия, Пернишката търговско-промишлена палата и Регионалният екологичен център за Централна и Източна Европа - клон България. Проектът цели да насърчи и увеличи използването на възобновяеми енергийни източници чрез предоставяне на методическа и техническа подкрепа, които ще привлекат потенциални инвеститори в областта на трансграничното сътрудничество. Ще бъдат анализирани перспективни участъци на реките Нишава, Ерма и Струма, Власинско езеро в Сърбия и яз. "Пчелина" край село Ковачевци, като потенциални обекти в разработването на водноелектрически централи.
Малките винтови централи отсъстват в региона на Сърбия и България, обясни на пресконференция днес ръководителят на проекта Камен Рангелов. Според него те са много ефективни, защото могат да бъдат изградени в урбанизираните зони на градовете, без да се правят прагове на реките. Мощността им е от 5 до 500 киловата, за 7 - 10 години инвестицията се връща. При 15 процента от изчисленото ниво на водата се постига 74 процента ефективност, каза още Рангелов. По думите му, цената на мегават е конкурентна - 70 - 80 лв., което гарантира добра възвращаемост.
Процедурата за изграждане на такива микро ВЕЦ-ове у нас е същата, както и при строителство на големи централи, затова просто ги няма, смята Рангелов, цитиран от БТА. В рамките на проекта специалистите ще проучат и очертаят разликите в правната и институционална рамка за възобновяема енергия в България и Сърбия. Ще бъде направено сравнение на съществуващите видове водни турбини и потърсено най-доброто решение от гледна точка на енергийна ефективност, икономически, екологичен и социален аспект. Хидрогеоложкото проучване на трите реки и двете езера ще бъде съпътствано с анализ на съществуващата инфраструктура в близост до тях, антропологични и екологични изследвания. Всички проучвания ще се извършат паралелно от двете страни на границата.
Ще бъде изработен наръчник за потенциалните инвеститори на три езика, указващ най-добрите места по трите реки, язовир "Пчелина" и Власинското езеро за изграждане на малки ВЕЦ-ове. Изпълнението на проекта ще продължи една година. Бюджетът му е 186 262,95 евро.
Последвайте канала на
Свързани новини
Очаквайте на живо: Гран При на Лас Вегас, Верстапен с първи мачпойнт
ЦСКА - София и Лудогорец в лют двубой, планина от точки ги дели
Здрав сблъсък в Бистрица между ЦСКА 1948 и Черно море
Левски се завърна на победния път срещу Локомотив (София)
Барселона се срина на "Балайдос" за пет минути въпреки аванс от два гола
Манчестър Сити бе сгазен от Тотнъм на “Етихад” за петата си поредна загуба и даде шанс на Ливърпул да се откъсне
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Първите поканиха, вторите приеха: Ще има ли лидерски разговор между ГЕРБ и ПП-ДБ?
24 ноември 202407:36
Влак дерайлира в София: Има ли пострадали и възстановено ли е движението?
24 ноември 202407:54
Фрапиращи случаи на домашно насилие: Опит за рязане на ръце и 40 години тормоз над жена
24 ноември 202407:08
Путин подписа закон, забраняващ рекламирането на живота без деца
24 ноември 202406:05
"Блумбърг": Байдън ударно въоръжава Украйна преди клетвата на Тръмп
24 ноември 202407:47
Гръцки комунисти биха украинци
24 ноември 202406:46
Почитаме Света Екатерина
24 ноември 202406:20
Вятърът стихва, но утрините ще са мразовити
24 ноември 202406:28
Денят е с тежка, нестабилна енергия, чести прояви на агресия
24 ноември 202405:54