Инфлацията в България е привнесена, а не създадена изцяло в страната. Тя е от вносните стоки. Дефицитът в сектор държавно управление се е задълбочил. Без ковид мерките дефицитът в бюджета ще бъде 2,5%, което е под изискванията на Маастрихт. Това заяви пред Нова тв Любомир Каримански, депутат от ИТН и шеф на Бюджетната комисия в парламента.
За максималния праг на осигурителния доход от 3400 лева - моята теза е, че не е сега моментът. Ако има аргументи, ще ги чуя, аз също ще приведа аргументи по тази теза. Ние сме коалиция, но не значи, че трябва да имаме еднакви мнения. Аз винаги съм показвал, че когато човек иска да спори, може да приведе достатъчно аргументи. Не трябва да стигаме до криза, а да управляваме добре рисковете, каза Каримански.
Той коментира и ниските доходи - начинът, по който се определя в Испания минималната заплата, не е като у нас. Друга е и производителността на труда. Когато държавата иска да подкрепи бизнеса и БВП - важно е как го прави - дали подкрепя търсенето и напомпва леко инфлацията, или подкрепя капитала за по-висока производителност. Важно е да бъдем по-конкурентноспособни и износът ни да е по-висок от вноса, обясни депутатът.
Дали болници училища, манастири да минат на битов ток - може би ще се намери друга схема за тези социални институции, каза Каримански. Необходимо е да се направи проверка - защо например в студентски общежития има електромер за небитов ток. Лично аз съм повдигнал този въпрос и съм представил фактури и аргументи защо е ненормално студентите да плащат такъв ток, посочи още депутатът.