Да се вземат спешни и антикризисни мерки при настъпващата безпрецедентна енергийна криза в цял свят, за да се запази работата на комплекса "Марица -изток". За това настояват от коалиция "Народен съюз" в общинския съвет на Стара Загора в открито писмо до президент, премиер, областните управители и кметовете в региона, както и до всички евродепутати от Република България.
Да се предложи мораториум върху търговията с емисии до преодоляване на енергийната криза и да се предложи промяна в схемата на ЕС за търговия с емисии с цел ограничаване на спекулациите при търговията с квоти и недопускане на рязко увеличаване на цените им, се посочва в откритото писмо.
От коалиция "Народен съюз" предлагат да бъде сформиран национален експертен съвет, който да определи начините на преработка на въглеродния диоксид и неговото съхранение, както и иновационното използване на лигнитните въглища от радневските мини. Да се преразгледа позицията на България по Зелената сделка като се настоява ЕС да вземе отношение по всички местни фактори - съотношение емисии-растителност, брой автомобили, брой дървета, преработващи емисиите, намаляване на броя на животните след 1990 г, намаляване на брой големи промишлени предприятия, и намаляване на домакинствата, отопляващи се на дърва и дизелово гориво, се предлага още в отвореното писмо. Да се приеме програма до 2050 г. за изграждане на заместващи мощности и да се изготвят критерии за реализирането на проекти регионите в преход, са останалите предложения в документа.
"В Европа 1000 фирми с над 150 години история затварят врати и България трябва да е готова за предизвикателствата от настъпващата енергийната криза", посочи Евгени Жеков от "Земеделски Народен съюз".
"Отвореното писмо от името на коалиция "Народен съюз" се наложи, защото общинските съветници в Стара Загора не сме единодушни", изтъкна Мария Динева, която е и председател на общинския съвет.