Икономист: България започва да се отдалечава от Еврозоната

Getty Images (архив)
share

Прогнозната обстановка по отношение на актуализацията на бюджета подсказва, че се отива към съществен бюджетен дефицит, което ще попречи през следващите години да претендираме за влизане в Еврозоната. Това каза в интервю за "Фокус" икономистът проф. Боян Дуранкев.

Той подчерта, че за актуализация на бюджета не е достатъчно да се поискат пари, които да бъдат насочени нанякъде, а да се прецени общата картина на икономиката и обществото в България и то в условията на служебен, а не на редовен кабинет.

Прогнозите на правителството са за икономически растеж от 3,5% за година и инфлация от 2,5%. По линия на растежа той е подценен като възможност за годината, а що се отнася до инфлацията е силно подценена. Вече официалната инфлация е над 2%, а до края на годината остават три месеца. Неприятно е, че отстъпваме от критериите, които трябва да изпълняваме до приемането на страната в Еврозоната – за т. нар. бюджетен дефицит, който не трябва да бъде над 3%, а е записано, че ще бъде 4,4%, допълни той.

Как ще се отрази въвеждането на еврото на ипотечните и потребителските кредити?

Прогнозната обстановка подсказва, че икономиката има потенциал за някаква промяна на бюджета, приет миналата година и неактуализиран към този момент, но се отива към съществен бюджетен дефицит, което ще попречи през следващите години, най-малко до 2025, да претендираме за влизане в Еврозоната. България остава единствената страна, която не е подготвила и не е предала своя вариант на Плана за устойчивост и в развитие, откъдето очаквахме доста солидна сума, при което бюджетният дефицит нямаше да бъде такъв, какъвто е в момента, обясни още икономистът.

Проф. Боян Дуранкев коментира, че Еврозоната има своите несъмнени преимущества, сред тях и по-солидна подкрепа при кризи, каквато е пандемията.

Водещи новини

Още новини