Как ще се отрази въвеждането на еврото на ипотечните и потребителските кредити?

  • 15 юли 2021 15:19

  • 18606
  • 3
Как ще се отрази въвеждането на еврото на ипотечните и потребителските кредити?
© Novini.bg

Как ще се отрази влизането на еврото на ипотечните и потребителските кредити?

Икономистът проф. Красимир Петров и кредитният консултант Тихомир Тошев коментират темата пред БНР.

"Аз лично не очаквам да има някакво сериозно отражение върху ипотечните кредити, тъй като сега ние имаме възможността заради ситуацията на нашия пазар да имаме едни от най-ниските лихви в региона – Румъния, Сърбия, Гърция, Турция, Северна Македония. Естествено, влизането в еврозоната ще ни даде предимството да имаме пряк и по-добър достъп до ресурс от Европейската централна банка", обяснява Тихомир Тошев.

Пламен Димитров: Политиците дават обещания в социалната сфера, които не винаги могат да бъдат изпълнени

Според него в дългосрочен план това най-малкото ни гарантира, че лихвите ще се запазят добри, ниски и близки до средноевропейските.

"Засега на българския пазар няма такава индикация, че лихвите ще тръгнат нагоре. Депозитите нарастват – вече са над 65 млрд. лв. – в същото време раздадените ипотечни кредити са под 13 млрд. лв., потребителските кредити също са под 13 млрд. лв. Т.е. имаме свъхликвидност в банковата система, доста конкурентна среда и аз лично не очаквам през следващата година движение на лихвите в посока нагоре. Естествено, те невинаги ще останат толкова ниски. Лихвите по депозитите невинаги ще стоят нула. Напоследък се говори и че ще трябва да плащаме такси, ако държим по-големи суми като депозити. Но сегашната пазарна ситуация, с голямата ликвидност, с голямото търсене и конкурентност между банките – очаквам лихвите да останат такива и през следващата година. Не виждам нищо обезпокоително в пазарната ситуация. Засега пазарът е изключително стабилен. Виждаме в един наистина много активен, доста горещ пазар на имоти, и търсене на ипотечно кредитиране, но все още това не изглежда като балонно търсене и не е притеснително", казва кредитният консултант.

"Аз бих противоречил за жилищния пазар. Жилищният пазар не сега от момента, а от последните 3 години е балон! Нашият пазар е на нива осезаемо по-високи от пика на предходния балон от 2008 г. Няма как експерти да твърдят, че един ръст на жилищата от 25 до трийсет и няколко процента годишно не е балон. Няма как да противоречат, че това не е пренагряване на пазара. Второто, на което обръщам внимание, е, че това, че ние не очакваме лихвите да се качат догодина, не означава, че не трябва да се притесняваме. Когато човек взема ипотека, той не го прави за 1 или 2 години, а за 10-15-20 и повече години. И както е тръгнала вече инфлацията в България и в Европа, ако лихвите се качат с 3-4-5% от тук нагоре, и се удвоят плащанията по ипотечните кредити, ще може ли кредитополучателят да обслужва двойна ипотечна сума", заявява икономистът проф. Красимир Петров.

"Тази инфлация (вече между 10 12%) е симптом на икономически проблем, симптом на икономическа нестабилност. Икономиката в дълбоката си основа е болна. Ние печатаме колосално количество пари, макар и в рамките на закона. Т.е. паричната маса се качва приблизително с 1 млрд. на месец (над 10 млрд. за последната година. Това е симптом, че ние маскираме някакви фундаментални проблеми в икономиката. Това не може да продължава твърде дълго", обясява той. 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
18606 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Кредитите

2021.07.15 | 18:55

3
са си кредити.Да му мислят тези които са ги взимали.

2021.07.15 | 16:57

2
Еврото може да бъде въведено само от стабилно редовно избрано правителство, а не от хунти!
Е как, много ясно как.

2021.07.15 | 15:59

1
Ще ви го набутат с ръждива арматура фи 45.

Добави коментар

Водещи новини