Това са истинските сравнения, каза от парламентарната трибуна бившият финансов министър Пламен Орешарски, депутат от ПГ на Коалиция за България, предаде „Фокус” .
Орешарски заяви в репликата си към финансовия министър Симеон Дянков, че икономическият растеж на България в периода 2005-2008 г. е бил 6 и над 6 %. „Това беше доста над средните темпове за растеж на европейските икономики за 2008 г., за разлика от 2010 г., когато бяхме доста под средноевропейските”, добави депутатът.
„Подавате изключително вредни и противоречиви сигнали всеки ден. Колко пъти вдигахте и сваляхте ДДС-то, а то остана едно и също?”, запита Орешарски.
Той посочи хронология на събитията в последната седмица:
„Ден първи: ще има увеличение на пенсиите за всички. Ден втори: ще има увеличение на пенсиите само за отделни категории. Ден 3: няма да има никакво увеличение. Ден 4: днес сигурно има нещо ново. Мислите ли, че това е добре и какви импулси за доверие у гражданите мислите, че давате?”.
Според бившия финансов министър, днес домакинствата трупат спестявания, защото калкулират риска заради противоречивите сигнали на управляващите.
Използваме кризата като възможност - заяви пред Орешарски от парламентарната трибуна финансовият министър Симеон Дянков. „Предприехме серия от много трудни промени – ограничихме плащанията в брой, свързахме фискалните апарати на бензиностанциите в НАП, а предстои същото и за аптеките. Над 185 000 регистрирани по ДДС фирми ще свържат апаратите си със системата на приходната агенция”, каза Дянков. Той обвини вносителите на вота на недоверие, че сравняват показатели за България преди пика на световната криза. Дянков заяви, че сравненията трябва да се правят по правилния начин.
„През 2008 г. страната е била на 5-то място по бюджетен баланс. През 2010 г. имахме дефицит от 3,2 % - на кое място сме в ЕС? Пак на 5-то място. Къде ще бъдем по този показател тази година? Отново на 5-то място. Оказва се, че твърдението, че правителството не се е справило с кризата, представлява празни приказки”, каза финансовият министър. По думите му, през 2008 г., любимата година на вносителите на вота, България е била 4-та в Европа по най-нисък дълг, а днес е втора и само Естония е пред страната по този показател.
„Инфлацията през месец май е 0 %. Средногодишната стойност за 2010 г. беше 3 %, а за тази година разчетът сочи 3,5 %. През 2008 г. тя беше 12 %”, каза още Симеон Дянков. Той изтъкна, че за първото тримесечие икономическият ръст на страната е 3,4 %, което прави България 7-ма в Европа по този индикатор.
„Кризата даде възможност за по-добро приходно разпределение. Преди нея голяма част от приходите от инвестиции бяха насочени само в области като строителството. След дълги години на имитиране на реформа в държавната администрация сложихме таван за броя на чиновниците и техният брой е по-малък с 13 %. За 4 години вие успяхте да ги увеличите с 24 %”, посочи още министър Дянков.