Ето колко би могла да бъде минималната заплата в България през 2025 г., данъците няма да се пипат

Pixabay
share

Минималната работна заплата у нас през 2025 г. е напълно възможно да бъде в размер на 600 евро. Това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров според направени отчети от експертите на профсъюза по време на среща с представители на ПП ГЕРБ, предаде репортер на Novini.bg

,,Минималната заплата обикновено е с позитивно салдо, но като цяло разходите за заплати при 12-проценто увеличение ще бъдат от порядъка на 1,5 млрд. лева. Това е постижимо и необходимо. Целта е през 2025 България да постигне 67% по всичко – компенсация на наетите лица, БВП на глава от населението. А минималната заплата да бъде около 600 евро'', каза той.

По този начин в България няма да има работещи бедни, ако това се направи. Така трудът ще се отплаща, т.е. българинът да има доход и да може да посреща разходите в едно тричленно домакинство, допълни Димитров и посочи, че у нас в момента около 500 хил. души са работещи бедни.

,,През последните 12 години, от 2008 година до 2020 година, имаме над два пъти увеличение на нетния размер на средната работна заплата. Защо нетният? Тези, които наблюдават нашата тема, знаят, че ние изчисляваме всяко тримесечие необходимите средства за издръжка на едно четиричленно домакинство и в тази кошница трябва да влязат две нетни заплати, за да могат да покрият тези средства. За последното тримесечие на миналата година 2 242 лв. бяха необходимите средства за издръжка на четиричленно домакинство, което прави нетно 1 271 лв. на двамата души, ако работят. Той не е толкова през 2020 г., но е 84% от тази сума, тоест 1065 лв.'', припомни Димитров.

Официално: От 1 януари 2024 г. ще плащаме с евро

Той допълни, че казано по друг начин това означава, че 15% не достигат, за да се достигне до заплата за издръжка на средните доходи в България. Той отбеляза още, че преди 12 години този процент е бил 44.

,,Необходимите средства за издръжка през 2008 г. са били 950 лв., а пък де факто са получавали 425 лв.'', посочи президентът на КНСБ.

,,За нас доходите са най-важният индикатор дали ние като синдикат успяваме да си вършим работата и дали властта, с която партнираме, и работодателите накрая ще се движат в една посока, конвергенция на доходите. Движението е нагоре както по отношение на необходимите средства за издръжка на едно домакинство, така и по отношение на средноевропейските нива, измерени през съответния паритет на покупателната способност'', каза още Пламен Димитров.

,,Днешната криза ни научи да работим да бъдем по-солидарни. В макроикономически план се оказва, че гледаме в една посока с КНСБ. Имаме пълно съвпадение. В период на криза България е една от малкото държава, която реализира успехи. Повишиха се заплатите, станахме член на банковия съюз", обясни министърът на икономиката Лъчезар Борисов.

Лъчезар Борисов с дръзка прогноза: За година ще възстановим 90% от загубите в пандемията

ГЕРБ предвижда БВП да нарасне до 100 млрд. евро до 2025 г., както и да се изгради нова мрежа от индустриални паркове. Това е начинът да трансформираме нашата икономика. ГЕРБ ще работи за насърчаване на бизнес климата. За целия мандат на правителството имаме реализирани сертифицирани проекти за три млрд. лв., добави още министър Борисов.

Водещи новини

Още новини