Според Българската стопанска камара /БСК/ нови ограничения върху дейността на бизнеса трябва задължително да са обвързани с адекватни икономически и социални мерки, съобщиха от камарата в своя позиция.
Докато в началото на пандемията, водени от незнанието и предпазливостта, непропорционално рестриктивните мерки бяха донякъде разбираеми, сега бизнесът очаква премереност и предвидимост, дори и в условията на криза. Икономиката ни няма да издържи на второ затваряне в рамките на една и съща година, предупреждават от БСК.
Затова от работодателската организация настояват да се разработи прогнозен модел, обвързан с обективни условия, при настъпването на които могат да се прилагат определени ограничителни мерки, които да бъдат обосновани и пропорционални. Като положителен пример от БСК посочват разработените сценарии в сферата на образованието при началото на учебната година.
От БСК искат ограничителните мерки да са обвързани със съответните икономически и социални мерки и напомнят, че първоначалният срок на мораториума върху кредитите за редица компании изтича на 31 декември. Последващо преустановяване на дейността на търговски обекти отново би поставило въпроса за невъзможност за изплащане на наеми и други режийни разходи, ще доведе и до увеличаване на забавените плащания и междуфирмерната задлъжнялост, смятат от БСК и изтъкват, че ако работодателите бъдат принудени да прибегнат до нови масови съкращения, социалният ефект ще е още по-дълбок, имайки предвид, че безработните, придобили право на парично обезщетение преди изтичането на три години от предходно упражняване на това право, ще получават единствено минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.
От работодателската организация предлагат също и да се прави измерване на ефективността на мерките и тяхната регулярна преоценка в края на всеки двуседмичен период, по примера на редица европейски държави.