В такива моменти трябва се вземат кредити и заеми. Смятам, че ходът на министър Горанов е разумен. Важното е този дълг да се използва за инвестициите, за да се възвърне после пак. Това заяви пред БТВ бившият социален министър Иван Нейков.
Припомняме ви, че заради извънредните мерки и последиците за българската икономика, кабинетът предлага на НС да гласува бюджетен дефицит за тази година в размер на 2,9% от БВП, или 3,5 млрд. лв. Кабинетът предлага да бъде увеличен таванът за поемане на нов държавен дълг от 2,2 на до 10 млрд. лв.
Причината за актуализацията е очаквано неизпълнение на данъчните и осигурителни приходи за тази година в размер на два милиарда и половина лв., както и неизпълнение на приходите и в Държавното обществено осигуряване в размер на 430 млн. лв., 700 млн. лв. - за Българската банка за развитие за държавно гарантирани заеми за бизнеса, както и 1,4 млрд. лв. за схемата "60 на 40".
Сред мотивите на поисканата актуализация кабинетът посочва още, че се очаква намаляване на вътрешното потребление в страната, свиване на износа и вноса, и по-ниска заетост.
"През годините лошото беше, че няма прозрачност как едни пари са изхарчени за дадени неща. За това се и притесняват специалистите сега", каза още той.
"Дайте пари за дейност. Дайте парите не на неработещ ресторант, а да може те да изпълнят социален патронаж. Не трябва да се дават пари на неработещи предприятия”, коментира Нейков мярката 60/40.
"Мярката „60/40“ едва ли ще е ефективна", смята още той.
Иван Нейков смята също, че за микропредприятията с до 9 работници ще е по-лесно от чисто административна гледна точка да пратят хората на трудовата борса и после пак да ги наемат.
"За работодателите е по-лесно да пуснат служителите на борсата", коментира бившият социален министър.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?