Искам като за начало да припомня, че през месец ноември 2014 нашето правителство завари ситуация, която беше наистина много тежка в енергетиката. Дефицитът в Националната електрическа компания беше над 800 млн., а задълженията ни към двете американски централи бяха достигнали застрашителни размери. Ние все пак успяхме да направим няколко важни стъпки, като променихме Закона за енергетиката, съзадодохме фонд Енергийност и въведохме промени, свързани с дейността на КЕВР. Това заяви на извънреден брифинг пред медиите министърът на енергетиката Теменужка Петкова по повод отправените по-рано днес обвинения на опозицията, предаде репортер на Novini.bg
,,От БСП твърдят, че цените на електрическата енергия у нас са най-скъпите в Европа, обаче те трябва да знаят, че когато говорим за свободен пазар, цената се определя на базата на търсене и предлагане. Именно това стои в основата на либералния пазар и ние създадохме борсата за търговия на електрическа енергия, която да развие пазара на енергия у нас. По отношение на цената на тока искам да припомня, че държавните дружества имат една основна функция и тя е да предоставят електрическа енергия за пазара и за бита. От друга страна те имат и ангажимента да предоставят ежедневно енергия за българската независимо-енергийна борса на цена от 44 лева, като количествата на предлаганата енергия растат непрекъснато'', обясни министър Петкова.
,,Искам да уверя, че нито един мегават не се продава по друг начин, освен по този, записан в закона, а именно - публично и прозрачно. За сравнение средната цена на тока в периода юни-юли 2019 г. у нас е била 48 евро, докато на румънската енергийна борса за същия период е била 49 евро, а на унгарската - 50 евро. Само и единствено на 9-и август цената на нашата борса е била по-висока в размер на 124 лева'', допълни още тя.
,,Нито държавните дружества са в почивка, нито мощностите са в почивка. Тук изобщо не става въпрос за почивки, а за планови годишни ремонти'', поясни енергийният министър и заяви, че от 2015 г. НЕК плаща със 100 милиона лева по-малко за американските централи в резултат на постигнато споразумение.
По отношение на това, че компании, свързани с Ковачки, участват в процедурата за изграждането на АЕЦ "Белене", Петкова обясни, че всеки е имал възможност да заяви желание за участие в процедурата. В по-късен етап ще се определи кой точно ще бъде избран за стратегически инвеститор на проекта.
,,Процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ ''Белене'' беше максимално прозрачна и всеки един можеше да заяви интерес към нея'', посочи още тя.
Относно обвинението на БСП, че българската страна произвежда ток, който продаваме по-евтино на Гърция, министърът подчерта, че нито едно дружество не продава и не изнася електрическа енергия и отбеляза, че това се определя от съответните търговци.
,,Такъв тип изказвания противоречат на основните изисквания на ЕС за свободния пазар. Такива изказвания пораждат рискове за завеждане на дела от страна на ЕК'', предупреди опозицията Теменужка Петкова.