В България от години не е преставала да съществува криминална икономика, която фабрикува пенсионни права, каза във Велико Търново президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
Той посочи, че данните за правата и доходите преди 1997 година са твърде спорни по отношение на своята истинност и тази криминална икономика функционира именно заради това, че никой не е в състояние обективно да докаже дали данните са верни или не са, отбеляза той.
Истинските обективни документи съществуват от 1 януари 1997 година, когато е влязъл в сила персоналният регистър на данните в НОИ, затова е важна детайлна справка за отделните групи, които са се осигурявали тогава, каза Манолов.
Според него между 1997 година и 2000 година е действала старата система на плащане на осигурителни вноски, без в този период да е имало таван. От тук идва и спорният момент - доколко 36 месеца осигурителен принос между 1997 и 2000 година може значително да повлияе на периода от 2000 година до 2019 година.
Той припомни, че в края на 90-те години е бил периодът, в който доходите на българите са били най-ниски, и изрази съмнение колко и кои са били онези българи, които са се осигурявали на някакви "страхотни" осигурителни вноски точно тогава.
Според Манолов е важно какъв ще бъде текстът в преходната разпоредба, която ще бъде създадена и въведена в Закона за пенсионното осигуряване и по която ще бъде определен механизмът за индивидуалният коефициент за пенсиониране за периода 1997-2000 година.
Пред журналисти Манолов коментира, че очаква резултатите от МТСП по негов сигнал, свързан с отпечатването и продажбата на фалшиви трудови книжки, които също са част от криминалната индустрия за фабрикуване на пенсионни права.
Във Велико Търново президентът на КТ "Подкрепа" участва в десетата редовна отчетно-изборна конференция на регионалната структура на синдиката, предаде БТА.