Русия сваля цената на газа за България

share

Страната ни започва преговори за по-ниски цени на природния газ от Русия по текущите договори, които изтичат в края на 2012 година. Това стана ясно вчера след срещата на премиера Бойко Борисов с президента на „Газпром” Алексей Милер. Той е поел ангажимент до един-два месеца да има решение по въпроса, каза след срещата министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Само преди седмица стана ясно, че руската компания е договорила 10-процентно намаление с някои от европейските си партньори - френската компания Gaz de France, германската Wingas, словашката държавна фирма SPP и турската Botas.

Да отпаднат посредниците при доставките на природен газ и взаимоотношенията между „Булгаргаз” и „Газпром експорт” да бъдат директни, са поискали също така нашите участници във вчерашните разговори. България настоява бъдещите договори за доставка да се сключат, като се спазват принципните договорености от лятото на 2010 г. Освен това е необходимо в ценообразуващата формула да се отразят новите тенденции при изчисляването на доставната цена, което на практика означава да има компонент, отразяващ спотовия пазар, така че да се намали връзката с нефта. В момента три компании посредничат при доставките на природен газ за страната ни - „Овергаз”, която доставя най-големи количества синьо гориво, „Винтерсхал” и „Газпром експорт”.

По „Южен поток” общата ни цел е да приключим предварителните дейности, така че през ноември да се вземе окончателно инвестиционно решение за българския участък, каза още министър Трайков. Миналата сряда Алексей Милер обяви пред руския президент Медведев, че „Газпром” е готов да започне строителството на газопровода „Южен поток” още през декември тази година. В края на 2011 г. Турция даде дългоочакваното разрешение да се строи в нейната икономическа зона, което доведе до актуализиране на графика за полагане на тръбата.

През март тази година нашето дружество South Stream Bulgaria ще направи равносметка на открития търг за избор на подизпълнители за териториалното планиране, оценката на въздействието върху околната среда и подготовката на проектната документация на участъка за българската част от проекта, съобщи по-късно на сайта си „Газпром”. Строителството на „Южен поток” има за цел да диверсифицира маршрутите за доставка на руски газ за Европа. Той ще премине през акваторията на Черно море. За реализацията на сухопътната част от проекта Москва вече е подписала междуправителствени договори с нашата страна, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия, уточняват от газовата компания.

Водещи новини

Още новини