Това, което се постигаше като цени от Българската независима енергийна борса са средни цени 75 лева за мегаватчас средногодишно. Възниква въпросът, след като това е цената, как бизнесът говори, че цената достига 120 лева за мегаватчас на свободния пазар. Това звучи изключително тревожно. Това каза на брифинг министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Още миналата година алармирах - ако бизнесът има съмнение за картел, да се обърне към компетентния орган – Комисията за защита на конкуренцията. Ако има картел, трябва да се приложи цялата строгост на закона. Това, което бизнесът твърди, че се предлага от търговците, звучи невероятно на фона на борсовите цени, които се предлагат от държавата, подчерта Петкова.
По думите й претенциите на българския бизнес, че не се предлага достатъчно количество електроенергия на борсата от страна на НЕК, са неоснователни.
Петкова бе категорична, че няма опасност токът за бита да поскъпне с 15-30% заради евентуалното увеличение на цената на тока на свободния пазар, както заявиха работодателски организации днес. Това е нелогично и не е закономерно. Няма опасност за битовите потребители, цената е такава, каквато я е определила КЕВР, подчерта енергийният министър.
Тя коментира и исканията на бизнеса държавата да пусне на борсата част от студения резерв на електроенергия, за да паднат цените на тока. Не знам кой министър ще събере такава смелост, защото това означава да нарушиш закона и да застрашиш енергийната сигурност на страната – аз никога не бих го направила. А освен всичко това ще струва много скъпо. Бих попитала кой ще плати сметката тогава – няма ли да я платим всички като общество, заяви Теменужка Петкова.
Тя съобщи още, че с промени в ресорен закон, въвеждащи съответен еврорегламент, се предвижда КЕВР да получи правомощия по контрол на пазарното търгуване на тока на борсата. Текстове с промени в Закона за енергетика до дни ще бъдат качени на сайта на ведомството за обществено обсъждане, допълни министърът.