Новите правила, регламентиращи по-стриктно дейността на селските казани и контрола върху тях, дават вече резултати.
Това става ясно от публикувания в сайта на Народното събрание писмен отговор на Министъра на финансите Владимир Горанов, по повод подадени въпроси от депутатите Валери Симеонов (ПФ), Мартин Димитров (РБ) и Петър Славов (РБ). Става ясно, че ако за първото тримесечие на 2015 г. са събрани под 40 000 лв. акциз от СМОД, то през първото тримесечие на 2016 г. приходите са 3 пъти повече или над 120 000 лв.
Тези данни идват само седмица след протестите на казанджиите, които скандираха срещу промените в Закона за акцизите и данъчните складове. Според правилата производството на ракия в казани под 500 литра се регламентира в периода 1 юли – 31 декември, като през останалото време изваряването е позволено срещу подаване на декларация в Агенция Митници в 14-дневен срок преди извършването на дейността. Казанджиите твърдяха, че са заплашени от фалит в следствие на тези рестрикции, но официалните данни потвърждават три пъти по-висока събираемост и респективно три пъти повече работа и приходи за казанджиите.
През изминалата година за същия период, собствениците на малки дестилерии декларираха, че произвеждат само 6% от общия обем за годината. Средно за един работен ден от казан това прави по 0,1 литър (по 100 грама ракия на ден). Данните от декларациите им ясно показват, че в този период казаните не са имали работа, поне официално, за пред държавата. Събраните сега 120 хиляди лева доказват, че новите правила работят успешно и казаните функционират, дори заплащайки на държавата дължимия й акциз. По-рано през годината министър Горанов посочи в отговор на депутата от Българския демократичен център Стефан Кенанов, че общо приходите от акцизи за алкохола през цялата 2015 година са в размер на 201 млн. лева, като 728 хил. лева (0,1%) са от малките обекти за дестилация.
Прогнозите са, че в следствие новите правил, в хазната за 2016 година трябва да постъпят минимум 1 милион лева от акциз, който досега казанджиите просто забравяха да декларират, въпреки че го прибират от своите клиенти за всеки литър ракия, който изваряват. Тези пари вероятно редица собственици на СМОД си ги прибирали в джоба. Дневно в хазната за 2015 г. един СМОД е внасял акциз в размер от 1,27 лв., вместо поне 190 лв. На ход са Агенция Митници, които трябва да контролират по-стриктно спазването на новите правила, за да е сигурно, че приходите от акциз в хазната ще бъдат гарантирани.
В тази връзка, тази седмица председателката на бюджетна комисия в парламента Менда Стоянова посочи, че събираемостта от казаните може да премине към общините, за да имат интерес да осъществяват по-строг контрол. Тя предлага също така производителите на дестилационни съоръжения, казани да минат на регистрационен режим към Агенция Митници.