Народното събрание днес беше домакин на първото заседание на обща комисия "Икономика, инфраструктура и енергетика" на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПА на ПСЮЕ). Делегации от девет парламента от страните-членки на Асамблеята обсъждаха доклад на комисията на тема "Подобряване на енергийната ефективност в Югоизточна Европа" и ще приемат резолюция.
Председател на заседанието беше народният представител Диана Йорданова, член на постоянната делегация на Народното събрание в ПА на ПСЮИЕ. От българска страна в срещата участваха Теменужка Петкова, министър на енергетиката, Владимир Уручев, депутат в Европейския парламент, Делян Добрев, председател на парламентарната Комисия по енергетика.
Приоритети в дейността на трите комисии на ПА са активизиране на секторното регионално сътрудничество в ЮИЕ и предприемане на координирани действия на парламентите от Процеса за хармонизиране на законодателствата с европейските директиви ирегламенти, посочиха участници в срещата. От Европейската комисия има немалко сигнали, че нашата комисия е водещ икономически формат в региона посочи при откриването народният представител Диана Йорданова.
Пред участниците в срещата бяха прочетени поздравителни писма от председателя на Народното събрание Цецка Цачева и от Йержи Бузек, председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика на Европейския парламент. В тях се изтъкват възможностите за развитие на нашия регион и от нуждата за сътрудничества на националните парламенти с Европейския парламент. Целта на асамблеята е лобиране на общите интереси на региона на европейско ниво, посочва в своето писмо Цецка Цачева. Важно е обаче, в нашата работа да бъдат включени бизнесът, гражданското общество и местните власти, допълва тя. Развитието на сътрудничеството в региона има приоритетно значение за България, посочва Цецка Цачева.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова посочи в своето изказване, че тази интерпарламентарна организация има отличен капацитет за секторно сътрудничество в области от взаимен интерес, в частност в енергетиката. Европейските лидери обявиха преди два дни, че подкрепят Европейския енергиен съюз и скоро се очакват стъпки за неговата реализация, каза Петкова. Бъдещият енергиен пазар ще осигури предимство на икономиките от европейската общност и затова е важно е страните от нашия регион да формират общи послания в енергетиката. Една от основните ни задачи е диверсификация на източниците и на маршрутите за доставка на природен газ в региона. Сред тях важните проекти за България тя отново изтъкна интерконекторните газови връзки с Гърция, Турция и с Румъния, каза министърът на енергетиката. Петкова посочи, че ЕК ще осигури финансиране за изграждане на газовата връзка на България с Гърция, която по експертни оценки ще струва 220 милиона евро.
Петкова изрази категоричната подкрепа на България за пълното интегриране на региона в европейските и евроатлантическите структури.