Основното, което може да се направи в момента, е да се създаде нещо като външен независим одит на отрасъла енергетика, който да помогне на всички, включително на правителството, включително на ДКЕВР, включително на играчите в сектора да поемат своята отговорност и да направят необходимите непопулярни и не съвсем вероятно изгодни за отделните участници в сектора мерки.
Това заяви в интервю за БНР икономистът Красен Станчев от Инициативата "Да спасим енергетиката". "Разплащателната система очевидно е запушена в енергетиката. Основната причина за това запушване е в миналото. Това са неефективното управление на отрасъла и подписването на договори, с които в крайна сметка се създава толкова много електроенергия, че тя не може да се плати и съответно да се ползва. Чисто счетоводната причина е, че разходите са по-високи отколкото приходите в системата. Това е най-вече поради ценовата политика на ДКЕВР. Онова, което трябва да направим днес, е след като разберем какво се е случило от един месец досега, какъв е изходът от тази ситуация. Искаме утре да се срещнем с Генерална дирекция "Енергия" на Комисията на европейските общности и съответно да обсъдим възможните изходи", допълни той.
Тази седмица ДКЕВР ще вземе решение по отнемане лицензите на ЕРП-тата. По този повод Станчев изказа мнение: "Не виждам на какви основания може да се вземе такова решение. Смятам, че то би било много прибързано и несъответстващо на добрите практики в търговията. Второ – би създало проблеми както за българските държавни институции, така и за българските данъкоплатци, доколкото в тази насока бързите действия вероятно ще доведат до санкции от ЕК. Независимо дали става дума за "Южен поток" или за проблемите вътре в разплащателната система в българската енергетика", категоричен беше той. Станчев смята, че ще има увеличение на цената на тока, но за момента е трудно да се прецени какво ще бъде то.