Повече от три пъти са се увеличили хората, които получават пенсии по международни спогодби, от влизането на страната ни в Европейския съюз през 2007 г. до 2013 г., показват данните на Националния осигурителен институт, пише в. Сега.
Средните им пенсии, които са за сметка на българската осигурителна система, обаче са много под средните за страната, тъй като останалата част се плаща от страните, където са работили хората. През 2013 г. пенсиите по международни спогодби са били около 28 000. За сравнение през 2007 г., когато страната ни влиза в ЕС, те са били 8400. Средната пенсия по международни спогодби през м.г. е била 181 лв. при 298 лв. за всички.
Данните потвърждават мнението на експертите, според които вълната от български емигранти е проблем за системата сега, понеже те не внасят осигуровки тук. Но в дългосрочен план ще я разтовари от плащания, защото техните пенсии ще са за сметка на чуждите осигурителни системи. Тази теза поддържат и сегашният управител на НОИ Бисер Петков, и Йордан Христосков, бивш шеф на осигурителния институт. Бившият социален министър Иван Нейков, при когото стана факт голямата пенсионна реформа от 2000 г., пък твърди, че в южните страни е закон хората, които са емигрирали, рано или късно да се връщат в страната си. Особено след пенсионирането си. Така надеждите са те да харчат у нас парите, които получават в чужбина под формата на пенсии. Мнозина може да развият и собствен бизнес, тъй като ще са придобили умения и финансов ресурс за това. Така ще осигуряват и работа на други българи.
Три пъти са се увеличили българите с пенсии от чужбина за 7 години
- 17.03.2014 | 06:40
- 2163