Настъпва един много тежък момент за българската енергетика. Изпадат в тежко състояние всички в отрасъла. Енергетиката работи добре, когато се поддържа баланса в нея. Ние имаме голям дълг, който тежи като воденичен камък на системата. Това каза Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум по БТВ.
"В момента с това намаляване на цената на тока се опитват да запълнят дупка. Европа ще ни размаха пръст, защото това е неправомерна държавна помощ., Това политическо говорене е недопустимо.", заяви Хиновски.
"Преди няколко месеца беше намалена таксата за пренос, в същото време в плановете за 2014-2016 г, е предвиден бърз ръст в цената. Това се прави, за да се потуши общественото недоволство. Този ефект от стъпката за намаляване на тока с 1% е спестяване средно на 80 стотинки", каза специалистът.
Мит е, че токът произведен от слънчеви електроцентрали натоварва сметките. Не е достоверно да се твърди това. Това е една мъгла, която се хвърля с цел да се покрият другите неясни схеми за финансиране в българската енергетика. Това каза Меглена Русенова, председателят на Българската фотоволтаична асоциация в същото предаване.
"В момента имаме хаос в енергетиката. Покриват се нерегламентираните плащания в сектора. Това води само катастрофа за енергетиката и не решава някакъв проблем. Ние бяхме поставени в състояние на банкрут, облагайки ни с 20% данък. Защо се изтегли 20 милиона заем? Според мен НЕК се води към фалит, за да се създаде частна компания, в която да се наливат милиони", заяви Русенова.
Този дълг на НЕК ще се върне от държавния бюджет. Това е загадка защо при тежкото състояние на бранша ще се намалява цената на тока, смята Хиновски. "Отрасълът е много удароустойчив, той издържа на толкова много грешки допуснати от глупци. Вече се наблюдава отказ от инвестиции".
Хиновски прогнозира, че ще започне висока аварийност, която ще се бъде с много бавно обслужване. Реалната цена на електроенергията е с над 30% от тази, която ние имаме в момента.
По думите й, особено вредно за развитието на енергетиката е влиянието на „старите” лобита, които представителката на Българската фотоволтаична асоциация илюстрира с проекта АЕЦ „Белене”. „Кой е най-скъпият проект в България? В Белене има 0 мощност, а българските граждани са платили за централата 2 млрд. лв. На този фон Германия изнася за Франция по-евтина електроенергия от слънчева централа”, изтъкна Меглена Русинова.
Иван Хиновски също изтъкна, че енергетиката е секторът с най-сериозни икономически интереси, защото в този отрасъл са най-големите обществени поръчки.
В същото време експертът предупреди, че НЕК е във фактически фалит. „Това означава, че ако кредиторите предявят някакъв иск, НЕК трябва да стане тяхна собственост – в един момент дългът ще стане дължим от бюджета и да го плащат българските граждани”, обясни експертът.
"Много е важен социалният момент. Гражданите не са в състояние да плащан тока си, затова има пазарно решение. Има европейски директиви и програми, които учат всяко едно правителство как да се помогне на тези хора. Цената на електроенергията трябва да бъде такава каквато е, а не да се води системата към крах. Това се практикува навсякъде в Европейския съюз", допълни Меглена Русенова.