Асен Василев: Имаше натиск срещу уволнението на Валентин Николов

share

Не може да се говори за енергетика през медиите. Бих отправил апел към г-н Драгомир Стойнев да си проверява информацията. Да си го кажем направо НЕК е в технически фалит. Това заяви бившият служебен министър на енергетиката Асен Василев в предаването "Лице в лице" по повод изнесената вчера информация от Драгомир Стойнев за съмнителен договор за строителен надзор на АЕЦ „Белене”.

По думите на Стойнев контрактът е на стойност 2 млн. евро и е сключен от служебния кабинет, въпреки че изграждането на централата е замразено.

Един договор трябва да мине през няколко етапа - да е минал през борда на БЕХ и оттам до министерството. Няма как един човек самостоятелно да подпише договор за 2 млн. на месец. Ако от БЕХ са подписали подобен договор е пълно безобразие, каза Василев.

Да, обявих, че ще уволня Валентин Николов, но преди да го махна трябваше да намеря по-добър от него, каза Василев.  Той заяви още, че е имало натиск това негово решение да не се осъществи. "Да, имаше натиск заради намерението ми да го уволня. Хората, от които идваше, работят по следния механизъм - когато намериш подходящ кандидат на него му се обяснява от трети лица, че не трябва да се захваща с тази работа и той се отказва", каза още Асен Василев.

Трябва да се направи една нормална енергийна борса, на която всички държавни предприятия да си продават тока си, така ще се либерализира пазара, смята още той.

Попитан за новия закон за енергетиката,  който е приет парламента по спешност и какъв ефект ще има, Василев заяви, че тези промени са стъпка в правилната посока, но не са достатъчни.

За да се намали цената с 5% трябва да се намерят едни 200 - 300 милиона.Тези пари трябва да дойдат от някъде – по всяка вероятност ще искат да ги набавят от продажба на квоти за въглеродни емисии. Този пазар обаче е сринат - за толкова години продаване досега не сме събрали и 200 милиона. Така че е абсурдно да се очаква, че толкова ще се съберат в рамките на една година”, обясни Василев.

Според него проблемите с износа на електроенергия у нас са големи. На практика тази печеливша иначе дейност е блокирана заради скъпите „добавки” при определяне цената на тока - зелена, кафява, които правят стойността на изнасяната енергия прекалено висока, особено на фона на голямата конкуренция в Европа.

„При износа всичко трябва да стане прозрачно, да има нормална борса, всички дружества свободно да си продават тока. През 2015 трябва да имаме напълно либерализиран пазар”, каза още Асен Василев.

Попитан срещу какво протестира, той заяви, че срещу това да се вземат непрозрачни решения.

Водещи новини

Още новини