КНСБ започва подготовка на есенна кампания за по-високи доходи.
Това обяви президентът на синдиката Пламен Димитров на пресконференция в централата на синдиката, на която бяха представени резултатите от наблюдението на потребителските цени и издръжката на живот на ИССИ на КНСБ.
Според данните, в някои браншове има нарастване на производителността, без това да е отразено в адекватен ръст на заплатата или в броя на заетите.
"Наесен смятаме да оползотворим тази възможност. Нашите синдикати в тези сектори ще искат актуализация на доходите, съобразно данните за резултатите в отделните сектори. Примерите: добив на въглища - 15% ръст за първото тримесечие, намаление на заетите - намаляват с 1,7%, средната работна заплата намалява с 0,8%; производство на хартия - 39,7% ръст на производството при намаление на заетите със 7,1%; производство на автомобили и ремаркета - ръстът на производството е 45%, увеличението броя на заетите - 11%, а ръстът на работната заплата едва 0,8%", отчете Димитров.
По думите му, диференцирането на средната работна заплата в различните сектори се задълбочава. Някъде тя е по-висока, а другаде - по-ниска.
33% от всички заети работят за трудово възнаграждение под 75% от средната работна заплата. Най-ниски са заплатите в сферите на озеленяването, производството на мебели, облекло и преработката на кожи.