Обществен съвет в сферата на енергетиката ще се сформира още следващата седмица, увери днес вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Деяна Костадинова по време на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че синдикатът никога не е предлагал мерки по доходите, които да дестабилизират държавата, които да са неизпълними и изискват законови промени.
Не сме предлагали мерки за заплати и пенсии, с които да се емитира нов дълг или да се увеличи дефицитът. Предложихме пълна по разходни политики на бюджети на министерства, ведомства и на централния бюджет с оглед на преструктуриране на разходите, за да се освободи ресурс от 350 - 400 млн. лв. за туширане на бедността сред най-уязвимите социални групи, посочи Димитров, цитиран от БТА. Той припомни, че в бюджета са заложени капиталови разходи в размер на 5 млрд. и 400 млн. лв., от които би могло да се заделят не повече от 5% за подобряване на социалната среда в страната. По данни на КНСБ, капиталовите разходи за 2010 г. са изпълнени на 93 на сто, а за 2012 г. - на 63 на сто.
Лихвените разходи, по изчисления на синдиката, също се изпълняват между 80 - 90 на сто за последните три години. Енергетиката е в състояние на пълен разпад, заяви президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Той призова в тази насока под егида на премиера да се създаде кризисен щаб, в който да участва министърът на икономиката, енергетиката и туризма, ДКЕВР, НЕК, ЕСО, БЕХ и социалните партньори. Тренчев попита представителите на служебния кабинет дали могат да намерят резерви, чрез които да се повишат "отчайващо ниските" по думите ми доходи на огромна част от хората. Според синдиката резерви има в МВР /без да се "пипат" доходите на работещите в системата/, в Министерството на отбраната /включително чрез изтегляне на наши контингенти/, както и в МВнР.