„За мен е гордост като министър за Българското председателство днес като част от нашия културен календар да представим българските традиции, българската култура и българския фолклор – нещо, с което можем и трябва да се гордеем“. Това заяви министър Лиляна Павлова в привествието си към събралите се българи, представители на Балканите, на Европа и света, дошли в сърцето на Брюксел, за да се хванат ръка за ръка на Голямото българско хоро на Гран плас в белгийската столица.
За втора поредна година събитието се организира от българския евродепутат Ева Майдел, а традицията бе поставена преди шест години от тогавашния еврокомисар на България Кристалина Георгиева.
„Вече 11 години като членове на ЕС добринасяме за културното многообразие на Европа. Ние сме достойни европейци, имаме какво да покажем, има, с какво да се гордеем. На този фон виждаме и усещаме участието на Балканите с нас като една пълноправна и пълноценна част на Европа. Защото културата, традициите са това, което ни е свързвало в годините. Вярвам, че това ще допринесе Европа да бъде единна, да бъде по-силна за нашите деца, за това, което искаме да изградим за тях“, каза още министър Павлова на Гран Плас.
Пред хилядите хора тя представи Гергана Станкова, съосновател на „Шевица“ и един български талант, който създаде дизайна на шаловете на Българското председателство. „По много оригинален начин Гергана вплете традицията – нашите шевици, с модерното и съвременото, и така уникално показа българското“, посочи министър Павлова.
Голямото българско хоро тази година е и част от програмата на фестивала „Балкан Трафик“, който се провежда в Брюксел в момента и е най-значимият форум за балканска музика в Западна Европа. Специална задача на форума е също да популяризира Пловдив като бъдеща европейска столица на културата през 2019 г. А малко по-късно през деня се очаква статуята на Манекен Пис символно да бъде облечена в българска носия.
Министър Павлова специално благодари на будните, съпричастни към националната и европейска кауза ученици, студенти и професионалисти от Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив и ансамбъл „Търновска царица“ от Велико Търново, както и на кукерите от Раковски, които днес пренесоха част от България в сърцето на Европа.