Пазим горчиви спомени от ГЕРБ. Мога надълго да говоря за нашите сблъсъци с ГЕРБ в парламента: и когато опитаха да налеят още пари в КТБ, за да бъдат парите източени отново, и за антикорупционния закон, за който накрая ги убедихме да гласуват, но те отложиха второто му четене, и при опитите им да национализират частните пенсионни фондове. Това каза пред БНТ Найден Зеленогорски, водач на листите на Реформаторите в Плевен и Варна и председател на предизборния щаб на Реформаторите.
Не сме склонни на никакви компромиси. Политиките, които не кореспондират с програмата на РБ, ще бъдат отхвърляни от Реформаторите. И не си представяме РБ да си сътрудничи с групите на ДСП и БСП, след които в управлението винаги остава разруха, категоричен бе Зеленогорски.
На въпроса за голяма коалиция ГЕРБ – БСП, Зеленогорски каза, че усилието на РБ е да бъде с голямо представителство в Народното събрание и да предпази страната от коалиция леви-ГЕРБ. Единствено РБ е гарант за дясно-центристко управление с подкрепа на патриотичните сили, за да се продължат реформите, каза още той.
Зеленогорски бе категоричен, че „РБ – Глас народен” няма да влезе в обидното за избирателите наддаване за 700 лева пенсии и 1500 лева заплати. Само с устойчив растеж може да има повече пари в държавата и изглед да се инвестира в доходите на хората. Запазване на плоския данък, намаляване на ДДС от 20 % на 18 %, увеличаване на прага на регистрацията на фирмите по ДДС от 50 хиляди на 200 хиляди лева, са сред мерките в програмата на РБ, които той изброи. Това ще остави в джоба на хората и бизнеса около 1 милиард лева, които да се вложат в инвестиции, увеличаване на работните места и квалификацията на работещите. Намаляването на корупцията и бюрокрацията и упоритата битка с монополите са предпоставки за икономически ръст, категоричен бе Зеленогорски, като добави, че РБ има готов закона за фалита на физически лица, какъвто само България няма и трябва да се приеме.
Зеленогорски попита от ефира на БНТ служебния премиер защо трети месец не се изплаща увеличението на заплатите на учителите.
По думите му, коалицията „Реформаторски блок - Глас народен” настоява за увеличение на сумата за образование от сегашните 3,6 % от БВП на 4,5 % от БВП при среден процент за Европа 5,6 %. От повече от 10 години парите в образованието не се повишават. Предвиждаме двоен ръст на парите и за култура, и за наука. Заедно с големите инвестиции в здраве – електронно здравеопазване, нови близо 400 линейки, ремонти на спешните отделения и центрове в страната – дават най-важната, според нас, инвестиция – тази в хората и тяхната сигурност, подчерта Зеленогорски.
На въпрос как коментира социологическите данни от последните дни, които дават на РБ 3,8 % от имащите право на глас, той обясни, че социолозите и медиите трябва да обясняват данните коректно. При 3,7 милиона реално гласуващи е очевидно, че подобна прогноза се равнява на подкрепа от над 5 % от реално пуснатите гласове, подчерта той.
Аз съм поставил задача от минимум 6 % резултат на „РБ – Глас народен”, добави още Зеленогорски и каза, че има трайна тенденция на повишаване на гласовете за Реформаторите, която се е ускорила след обединението с „Глас народен”.
Правителството да се занимава с честните избори, защото има над 20 % купен и корпоративен вот още по данни от президентските избори. Да прави това, вместо да се занимава с реваншизъм, ревизии и прокарване на съмнителни интереси, които изкарват хората отново на протести на улицата, каза той. Правителството не се справи с това да има машинно гласуване. Трябваше да положат повече усилия и воля и да поставят въпроса ясно пред обществото, бе категоричен той и ясно заяви, че РБ не би обжалвал изборите, поради отказа от въвеждане на машинен вот. Вече обаче се чува, че отделни партии са готови с жалбите, което прави невъзможно да се прогнозира колко сигурна ще е средата у нас след изборите, допълни той.