От една седмица съм омбудсман. Най-трудно ми е да преценя с кои проблеми да започна да се занимавам първо. Жалбите просто валят една след друга. До този момент съм получила 271.
Това каза в предаването "Още от деня" новият омбудсман Мая Манолова. Тя коментира темата за местните избори и "заложническата" криза в "Арена Армеец". Няма съвършен закон. Искам само да припомня, че този Изборен кодекс беше приет преди две години. По него се проведоха изборите за евродепутати и за настоящия парламент. На всички е ясно, че членовете на ОИК са 19. Така беше и в предишния Изборен кодекс на Искра Фидосова. Когато има избори 2 в 1, ЦИК може да вземе решение състава на ОИК да се удвои. Разбрах, че столичният кмет Йорданка Фандъкова е помолила за това. Аз на няколко пъти бях в залата. Опитвах се да играя ролята на посредник между ЦИК, ОИК и правителствето. Останах изненадана, че от ОИК твърдят, че е създадена перфектна организация. Все пак от ЦИК взеха решение да изпратят 20 от своите специалисти и слава Богу нещата приключиха, каза още Манолова.
Балотажът винаги се е провеждал на следващата седмица след местните избори. Това може да се промени само при някакви бедствия, епидемии или комета удари земята. Това, което стана в изборната нощ, не трябва да се повтаря. Институциите сега се опитват да си прехвърлят топката. Те трябваше да присъстват в залата, да си направят изводите и да не се стига повече до такива картини. Това са трети избори, които се провеждат с преференции. Аз много се притеснявам, че всички промени в Изборния кодекс, които сега се гласят да правят управляващите, ще бъдат насочени срещу преференциалния вот. Аз се срещам с много хора, които са изключително доволни, че могат да пренареждат листите. Това е от полза за демокрацията, завърши омбудсманът.