Армията няма нужда от повече реформи, има нужда от укрепване.
Това каза кандидатът на БСП Ивайло Калфин на дебат по социалните въпроси, организиран от КТ „Подкрепа”.
Калфин заяви, че истинска реформа в армията означава, да се спре със съкращенията и закриването на военни поделения. Трябва да се възстанови финансирането на Българската армия, което беше орязано, подчерта кандидатът за президент. Той заяви, че има над 1000 незаети места за професионални войници.
На въпрос от синдикатите за това какво ще направи като президент във връзка с подпомагането на иновациите и науката, Ивайло Калфин заяви, че е поел ангажимент към президентството да се създаде такъв съвет. Развитието на икономиката зависи изцяло от иновациите, подчерта той.
„В средата на кризата европейските държави стимулираха вътрешното търсене и увеличиха средствата за образование и наука. Ние направихме точно обратното”, коментира Калфин и заяви, че в момента средствата за наука от Брутния вътрешен продукт са 0.2 %.
Изцяло сбъркан е начинът, по който се финансира висшето образование, заяви той и допълни, че напоследък дипломите от университетите не гарантират намирането на работа, както и достатъчно качествено образование.
Според кандидата за президент – не просто трябва да има увеличение на средствата за наука, но и да има добро разпределение на тези средства на регионално ниво, защото в момента има няколко големи центъра в държавата, което не е добре за малките общини.
Всяко трето дете, което е започнало училище преди 12 години, не го е завършило, каза Калфин. По думите му – отпадналите от образователната система са повече от 30 %. За сравнение – в Чехия те са едва 4 %.
На въпрос от синдикатите – какво ще е отношението към ловната дружина на президента, Ивайло Калфин отговори: „Не съм против лова, но не съм ловец. Опитвам се моите хобита да са доста безобидни”. Калфин допълни, че и в лова, и в поддръжката на горите, има проблеми.
В края на предизборния дебат, президентът на КТ „Подкрепа” Константин Тренчев препоръча на кандидат-президентите да не губят връзка с обикновения човек, ако искат да знаят какво се случва в поверената им държава.
„Честността е най-добрата политика”, подчерта Тренчев.