Притеснение сред земеделци заради регламент от Европа, който засяга пазара на семена. Пред Министерския съвет се проведе протест на организации, които твърдят, че с нов законопроект ще се ограничат отглеждането и продаването на традиционни за България семена.
От Министерството на земеделието обаче увериха, че такава опасност няма и че ще настояват да няма рестрикции върху местните сортове.
В оранжерията си Ради Радев отглежда листни зеленчуци, подправки, люти чушлета и оранжерийни домати. Сред колегите му има практика да разменят семена от стари български сортове. Според Ради евентуална забрана да се прави това би била абсурдна.
„Никога няма да се случи, защото винаги ще се намери начин, все едно филателистите да не си разменят марки или нумизматите да не си разменят монети“, смята той.
Европейският регламент ще бъде обсъден на Съвета на министрите в Брюксел в понеделник. Протестиращите пред Министерския съвет се опасяват, че ако рамката бъде приета, ще се наложи забрана върху старите и местни растителни сортове.
„Това ще се отрази на българското производство, на всички, защото ще трябва да бъдат внасяни хибридни сортове, ГМО. Тяхното качество е съвсем различно, здравословното им отношение върху здравето на хората е опасно“, посочва Румен Дечев, организатор на протеста.
От Министерството на земеделието заявиха, че законопроектът е на етап обсъждане. Държавата отделя ресурс за запазване на местните сортове и ще се възпротиви на предложение за ограничаването им.
„Официалната позиция на страната е, че ние сме за намаляване на административната тежест, тоест върху най-малките, най-дребните производители и въобще върху земеделските производители в България да няма рестрикции от тази гледна точка“, отбелязва зам.-министърът на земеделието Янислав Янчев.
Очаква се окончателно решение за регламента да се вземе най-рано през 2027 година.