Засетите площи със соя в Китай тази година няма да бъдат значително повече от миналогодишните, което предполага, че добивите на маслодайната култура едва ли ще повторят значителния ръст от миналата година, съобщи Ройтерс, позовавайки се на официален представител на земеделското министерство на страната.
Най-големият вносител на соя в света предприе сериозни усилия за увеличаване на производството в страната през 2022 г. на фона на опасения относно значителната си зависимост от вноса, като така добивите се увеличиха с почти 24 на сто до 20,3 милиона тона.
Служител от Министерството на земеделието и селските райони обаче каза, че фермерите са по-малко склонни да засаждат повече от реколтата през 2023 г.
"Честно казано, поради ниската пазарна цена на соята и ниската сравнителна полза, ентусиазмът и желанието на фермерите да засаждат соя са намалели в сравнение с това време миналата година", посочи Пан Уенбо, генерален директор на отдела за растениевъдство на министерството, на брифинг за пресата.
След предлагането на пакет от стимули, включващи значително по-високи субсидии за засаждане на соя в сравнение с царевица в ключови райони за отглеждане на североизток, намеренията за засаждане се подобриха, добави той, предаде БТА.
Очаква се "комбинираното засаждане" на двете култури да се увеличи леко с 333 хектара и да достигне 1,3 милиона хектара тази година, заяви Пан.
В резултат на това той очаква площите със соя в страната тази година да бъдат стабилни или леко да се увеличат.
Китайската соя се използва за храна, докато вносните генетично модифицирани зърна се смилат на брашно за животни и олио за готвене.