-
29 май 2014 07:14
- 3663
- 0
Само 20 месопреработвателни фирми са заплатили лицензионна вноска за тази година и ще маркират продуктите си по стандарт „Стара планина” със специалното лого, научи “Монитор”.
При въвеждането на стандарта през 2010 година техният брой е бил 112. В момента в списъка на одобрените от агенцията по храните фирми са включени 96 предприятия, но явно едва 1/3 ще поставят върху етикетите си зеления кръг с трицветната планина. От списъка на хранителната агенция става ясно, че 14 компании са преустановили временно работата по стандарт и досега не са възобновили интереса си. 12 хиляди тона са произведени по „Стара планина” през миналата година.
Производителите правят това, което се търси, за съжаление има слаб интерес от купувачите, коментира изпълнителният директор на Асоциацията на месопреработвателите в България д-р Светла Чамова. Ниската покупателна възможност на българите е основна причина да намалее производството на храните по стандарт, които бяха въведени преди четири години. Освен това скандалът с наличието на „следи” от соя, който се разрази веднага след въвеждането на доброволната норма, също си каза думата. По „Стара планина” се произвеждат девет групи месни храни, сред които са кайма, наденица, карначета и колбаси.
Кюфтетата и кебапчетата са фаворити на купувачите. Според Чамова модата да се ядат храни от фермата не е отклонила интереса на потребителите от тези по стандарт, защото нашето законодателството не позволява червено месо да се продава направо от стопанството. Абсолютно задължително е да има официален контрол при клането на свине, говеда и овце. У нас има 90 кланици, в които работят държавни ветеринарни лекари. Именно те слагат здравна маркировка на мръвките, ако отговарят на изискванията.
Свитото потребление е проблем на всички производители на храни в страната, затова част от тях разчитат на износ към българските диаспори в странство. Там интересът е предимно към луканките и всички трайни колбаси. Най-голямо търсене има около празниците, но и през останалото време търговията е успешна, споделиха производители. Особено добър прием имат продуктите без свинско месо, защото с тях се зареждат и турските дюкяни в Германия, Белгия и други страни, където комшиите са се настанили трайно.
Последвайте канала на
Свързани новини
Джанлоренцо Бленджини: Голямата цел Лос Анджелис 2028 е изпълнима
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул отколкото вътре
Руснаци напират за защитник на Левски
Крумовград ще пробва да открадне точки и от "Овча купел"
Георги Дерменджиев застава начело на Локомотив (Пловдив)?
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ГЕРБ: Лидерска среща - само за кабинет, Митов вече бил на "Кърниградска", ПП-ДБ искали да легитимират пред Запада управление с "Възраждане"
25 ноември 202411:59
Проданов: Възможно е правителство с ГЕРБ, но без Борисов начело - Пеевски трябва да участва във властта
25 ноември 202410:56
"ПП-ДБ води символична битка за първото място": Има ли шансове за редовно правителство?
25 ноември 202412:58
Брюксел: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния
25 ноември 202412:02
Главчев изиска от министър Глушков решение в спешен порядък относно неизплатените премии на щангистите
25 ноември 202408:51
Отново не започна разпоредителното заседание по второто дело срещу Васил Божков
25 ноември 202410:45
Грипът започва рязко, а при COVID-19 симптомите са по-плавни
25 ноември 202409:47
Ето кои са 4-те най-безопасни държави в случай на Трета световна война
25 ноември 202412:09
През 1979 г. той намира тялото на момиче в снега: 45 години по-късно ДНК показва, че е убиецът
25 ноември 202411:15