Бисер Чилингиров: Най-хубавото жито заминава за износ

share

Цената на фуража в момента е висока и ще става още по-висока. Искаме да увеличим животните в България, но това не може да се случи, защото цените на фуража и тази година скочиха много. Това каза пред Агенция „Фокус” председателят на УС на Национална овцевъдна асоциация инж. зооинженер Бисер Чилингиров.

„0,44 лв. за килограм жито се плаща на пристанището във Варна, 0,42 лв. – 0,44 лв. се купува житото в Добрич. При така поставените условия, овцевъдите 80% нямаме земя”, посочи той. „Тук е моментът правителството да вземе решение и земите от Държавния поземлен фонд да бъдат наистина с предимство за животновъдите. Имаше такава заповед от министър Мирослав Найденов, на зам.-министър Светлана Боянова, но все пак това не се изпълнява. Общинските мери и пасища трябва да бъдат на животновъдите, ако искаме животновъдството в България да има напредък, а не застой или упадък. Има и земи, които са църковни, на джамии, на училища и те се дават с предимство на големите арендатори. Големите арендатори си имат достатъчно техника, достатъчно земи, нека да помислят малко и за нас, животновъдите”, призова инж. Бисер Чилингиров.

За проблема със зърното всеки казва, че е нерегулиран процес, но държавата може да ограничи износа на зърно, подчерта той.

По думите му, най-хубавото жито заминава за износ, а при нас остава некачественото жито. Нямаме само качествено жито, имаме равнинни райони в страната, полупланински, планински и не навсякъде в страната житото е качествено, с 30% от него глутен.

Никой не може да каже кога ще поскъпне зърното, коментира специалистът. Всеки може да каже – „от днес фуражът е на еди-какви си цени”. Държавата не може да регулира цените. Но когато има браншови организации, когато сключим договор с тези, които произвеждат фураж, тогава нещата стоят на друга плоскост, допълни той.

Не трябва да бъдем само търговци, а и родолюбци, да обичаме страната си и да не я обричаме на гибел. С нашите дребни печалби унищожаваме родното производство и не само в животновъдството, така е и в зеленчукопроизводството и всичко останало, посочи инж. Бисер Чилингиров.

Водещи новини

Още новини