Към момента над 23 000 земеделски стопани са кандидатствали по извънредната подмярка COVID-19, обяви в Петрич министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева, която посети южния град за среща с местни производители.
Пред журналисти преди началото на срещата Танева начерта основните начини, по които се подпомагат производителите в момента.
По подмярката COVID-1 има правила за всеки вид производство с каква сума стопанството ще бъде подкрепено, спрямо големината му, допълни тя. С финансова помощ "де минимис" са подпомогнати над 4100 пчелари, средствата на които вече са изплатени. Мярката беше пусната и за животновъдите, посочи министър Танева и допълни, че са изплатени над 22 милиона лева, като само за област Благоевград над хиляда и шестстотин животновъди са получили тази помощ.
Изплащането за сектор "Растениевъдство" ще започне след 16 септември, в момента се обработват данните, всичко е направено максимално облекчено за земеделските стопани, каза още Десислава Танева.
Във връзка със срещата със стопани от района на Петрич, Десислава Танева коментира, че най-големият проблем за региона са многото на брой стопанства, които са по-дребни в сравнение със средното за страната. Един от начините, по които стопаните могат да бъдат по-конкурентноспособни, освен чрез различните механизми за национално или европейско финансиране, е организация на производителите.
Проблем за стопаните се е оказала възможността едносортова продукция в достатъчно големи партиди да бъде предоставяна за пазара, посочи министър Танева.
Това е проличало след приемането на постановлението на Министерски съвет, с което големите вериги хранителни магазини бяха задължени да обособят места, в който да се продава българска продукция. Това следва да бъде акцент в бъдеще, допълни министърът на земеделието.