БАБХ: Мерките за биосигурност в птицефермите трябва да се прилагат от всички

Gettyimages
share

За да бъде спасена птицевъдната индустрия, мерките за биосигурност във фермите трябва да се прилагат ефективно от всички, заявяват в позиция от Българската агенция за безопасност на храните /БАБХ/.
След проведени работни срещи в Централното управление на БАБХ с представителите на птицевъдния сектор и в условията на организиран пред сградата на институцията протест, от Агенцията отново припомнят опасната епизоотична обстановка в страната по отношение на Инфлуенцата по птиците.


От БАБХ отбелязват, че заболяването е било причина за налагане на по-строги мерки, които трябва стриктно да се прилагат и изпълняват, за да не се допуска неговото разпространение. Те включват биосигурност във фермите, по-висока честота на лабораторен контрол за доказване липса на инфекция с вируса и превенция в цялата страна, както и изискването птиците да бъдат транспортирани само след като са предварително лабораторно изследвани за наличие на вируса. От БАБХ посочват, че това е станало повод за протест пред сградата на Агенцията, организиран от представители на ферми за водоплаващи птици, които настояват за по-малко рестриктивни мерките за контрол на Инфлуенцата.

"В едни и същи обекти се констатират огнища, в зоните около тях се появяват нови, което означава, че мерките за биосигурност в някои от фермите не са достатъчно ефективни. Контролните мерки на БАБХ, срещу които се протестира, са обсъждани многократно с представителите на бизнеса и всички са били съгласни с тях", посочват от Агенцията.

"Не всички стопани на ферми изпълняват стриктно мерките за биосигурност и контрол, което доведе до неовладяване на заболяването", е коментирал изпълнителният директор на БАБХ д-р Дамян Илиев, цитиран в прессъобшението. Той е акцентирал, че настоящата заповед за борба с Инфлуенцата цели да предпази бизнеса и въпреки че мерките са строги, това е единственият подход за ликвидиране на болестта.

БАБХ и представителите на птицевъдната индустрия са се обединили около становището, че настоящата заповед за повишен надзор може да претърпи промени, за да се овладее епизоотичната обстановка в страната. Д-р Илиев обаче е бил категоричен, че с популизъм епидемии не се борят.

Високопатогенната Инфлуенца по птиците е била регистрирана през 2016 г. в 21 страни-членки на ЕС, сред които и България. От тогава до момента у нас са изплатени 16 387 853 лв. за компенсация за умъртвени птици и ликвидиране на огнища. В момента констатираните огнища със заболяването в България са 22, се посочва в съобщението.
БАБХ и представителите на птицевъдния бизнес са се обединили и около необходимостта от законодателни промени, които да бъдат от полза за всички засегнати страни.
 

Водещи новини

Още новини