2019 г. е най-успешната за българския туризъм от както се води статистика. Тогава идва 2020-та, пандемията, локдаун, знаем този голям удра по туризма не само за България. Оттогава всички се стабилизират, но България по-бавно върви. Тази година, 2024-та, ще бъде първата година, за която очакванията са да надмине 2019-та, което ще бъде голям успех за туризма. Това заяви в ефира на Дарик служебният министър на туризма Евтим Милошев.
Той подчерта, че сезонът е много устойчив, с рекордни показатели, които се очакват. Той представи и данни, че реално погледнато българите предпочитат нашето Черноморие като лятна дестинация.
„Създава се публично усещане и се говори много, че България отива в Гърция. Че сме избягали от нашето Черноморие. Статистиката не е такава. Искам да ви кажа, че данните въобще не показват това - българинът все още предпочита нашето Черноморие. Ние сме част от Европейския съюз - колкото българи отиват в Гърция, толкова румънци идват в България.“
Милошев допълни, че е важно страната да се позиционира в трите класа – нисък, среден и висок и да привлече туристи и в трите. Министърът уточни, че за 1 година бюджетът за туризъм е близо 18 млн. лв., а в други държави той е 60 млн.
Като основен проблем пред бранша, според него, остава трудното намиране на работна ръка.
„Борбата за повтаряемост, предвидимост и устойчивост, е нещо, което не можем да отречем. Един турист като дойде, да резервира за догодина. Трябва да си дадем сметка, че имаме ресурс, не трябва да си оплюваме сами продукта. Това е проблем, но откакто съм в министерството, едно от най-големите проблеми е липсата на сезонна работна ръка.“
За сигурността в курортите тази година са командировани полицаи от няколко държави, от които има голям брой туристи като например Румъния и Полша.