Цените на петрола се повишиха в азиатската търговия в началото на седмицата, след като в петък важен инфлационен индикатор в САЩ показа отчитания под очакванията, което съживи надеждите за по-нататъшно облекчаване на паричната политиката в САЩ и въпреки перспективите за излишък от предлагане на суровината през следващата година, предаде Ройтерс, информира БТА.
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, се покачиха с 36 цента, или 0,5 на сто, до 73,30 долара за барел.
Котировките на американския лек суров петрол нараснаха с 39 цента, или 0,6 на сто, до 69,85 долара за барел.
"Рисковите активи, включително фючърсите на акции на САЩ и суровият петрол, започнаха седмицата на по-здрава основа", заяви анализаторът на "Ай Джи маркетс" (IG markets) Тони Сикамор.
И двата петролни контракта отчетоха понижение с повече от 2 на сто миналата седмица поради опасения относно глобалния икономически растеж и търсенето на петрол, след като централната банка на САЩ сигнализира за предпазливост относно по-нататъшното облекчаване на паричната политика. Изследванията на най-голямата азиатска рафинерия "Синопек" (Sinopec), сочещи пикът на потреблението на петрол в Китай през 2027 г., също оказаха натиск върху цените.
Притесненията относно европейските доставки намаляха след съобщенията, че тръбопроводът Дружба, който доставя руски и казахстански петрол до Унгария, Словакия, Чехия и Германия, е рестартиран след спиране в четвъртък поради технически проблеми в руска помпена станция. Доставките са възобновени в събота, според беларуската държавна информационна агенция Белта. В неделя унгарският външен министър Петер Сиярто потвърди съобщението.