Енергийният сектор на страната е сектор, който най-много има нужда от дългосрочна визия. 30 години в енергетиката не е толкова голям период. Това заяви енергийният министър Росен Христов на кръгла маса на тема "Българската енергетика - Стратегия 2023-2053".
По думите му изграждането на една атомна мощност отнема поне 15 години.
„Това е стратегия, в която умишлено не влизаме в детайли“, допълни още той.
„Енергийният сектор на страната осигурява огромна част от БВП на страната. България е третият по големина износител на електроенергия в Европа и единственият в нашия регион - изнасяме към всички съседни държави“, каза още министърът.
"Крайно време да определим дали развиваме ядрената енергетика, или не. Европа е разделена по този въпрос. Водещи икономики като Германия поеха по пътя на отказване от ядрената енергетика. Други водещи страни като Франция, Швеция не само не се отказват, но развиват и инвестират в този сектор", посочи той.
Според него, за да имаме шанс да предоговорим ангажимента в Плана за възстановяване и устойчивост в частта за въглищните електроцентрали, трябва да представим алтернатива, която ясно показва, че това предоговаряне не включва отказ на България от изпълнението на целите за декарбонизация, които Европа си поставя, а напротив - ще бъдем една от водещите държави при постигането им, но като използваме подход, който запазва националните интереси и енергийната ни сигурност.
„Изключително важно е на Европейската комисия да покажем, че което и да е редовно правителство, дали то ще дойде след седмица или след месец, ще има същото виждане с това, което ние представяме, за да можем да постигнем целите, поставени от Народното събрание за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост“, завърши той.